Milia și Soldat, cele două parcuri din centrul Câmpinei. La doi pași unul de celălalt. Parcul Milia este luminat feeric. Soldatul stă pe întuneric.
Este adevărat că Parcul Milia a fost modernizat anii trecuți și arată foarte bine. Acum, în preajma Sărbătorilor de Iarnă, locul este chiar superb, cu reni și Moș Crăciun, cu brazi împodobiți cu instalații luminoase. Peste drum, să-i spunem așa, cam beznă. Nici măcar un beculeț colorat. O imagine tristă, deprimantă, a unui parc ce ar merita mai multă atenție din partea autorităților locale. Da, nu a fost modernizat, încă. Lucrările au tot întârziat, anul s-a terminat, poate 2018 va fi cu mai mult noroc pentru Parcul de la Soldat. Dar chiar și în aceste condiții, chiar nu se găseau câteva beculețe colorate și pentru această zonă tranzitată de mulți câmpineni? Măcar așa, să se poată bucura oamenii de luminițe și să mai uite de gropile prin care calcă.

Completul Secției Penale a Tribunalului Prahova a decis, joi, prelungirea arestării preventive a lui Adrian Stoican cu încă 30 de zile, până la data de 27 iulie 2026 inclusiv.

Până pe 29 iunie se primesc propuneri, sugestii și opinii cu valoare de recomandare pentru proiectul privind un nou regulament al Clubului Sportiv Câmpina. Proiectul a fost inițiat de primarul Irina Nistor și, conform legii, se află în procedură de transparență decizională, fiind supus consultării publice.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Au fost multe emoții și joi în curtea interioară a Școlii Centrale Câmpina. Și asta pentru că, pe lângă premierea elevilor de gimnaziu, a existat și o festivitate de absolvire pentru elevii de la clasa a VIII-a, festivitate care a inclus și predarea simbolică a clopoțelului următoarei generații.