Discuția despre iluminarea unor clădiri reprezentative a fost deschisă de consilierul Dragomir Enache, la ședința Consiliului Local Câmpina de la finalul lunii augus. S-a plecat de la aspectul deosebit pe care îl are noaptea Parcul Regele Mihai I (Milia și Soldat), în zona care a fost modernizată anii trecuți.
"Biroul de Urbanism ar putea sa vină cu o propunere, ce clădiri să fie luminate cel puțin în zona centrală a orașului, astfel încât Câmpina să aibă un alt aspect", a spus Dragomir Enache. Propunerea sa a fost bine primită de primarul Horia Tiseanu, care a afirmat: "Mă bucur că dl. Enache are o astfel de inițiativă pentru un oraș european și o rog pe doamna Staicu de la ADPP să facă o listă cu operatorul care se ocupă de service-ul pentru instalațiile electrice și să vedem ce clădiri putem ilumina monumental. Știți că sediul Primăriei, Castelul Hasdeu sunt luminate monumental și chiar și la Casa Tineretului, bustul lui Vlaicu și sonda alăturată, există un astfel de iluminat, dar mai putem ilumina monumental și alte clădiri. Vă mulțumesc pentru inițiativă". (video)
Acum, poate că se pune puțin căruța înaintea boilor, pentru că într-o zonă centrală a Câmpinei dominată de blocuri și unde se evidențiază un șantier (al parcului de la Soldat) și un turn înclinat, poate va fi greu să se găsească o clădire care să merite un iluminat deosebit. Poate mai întâi ar fi trebuit create astfel de clădiri, de spații, în general, și abia apoi să-și pună aleșii locali problema "iluminatului monumental". Și poate nu ar fi rău dacă ar fi implicați și cetățenii în astfel de proiecte.

Restricțiile de trafic anunțate pentru miercuri, 12 august, pe Strada Orizontului din Câmpina, se prelungesc până la ora 21.00.

Poliția Locală continuă acțiunile de prevenire și combatere a faptelor de abandonare și eliminare necorespunzătoare a deșeurilor pe domeniul public, cu precădere în zonele periferice ale localității și în albiile râurilor, zone vulnerabile la astfel de practici.

La data de 11 august 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sinaia, au desfășurat o acțiune pentru documentarea activității infracționale într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de braconaj și nerespectarea regimului armelor și munițiilor.

America nu este țara tuturor posibilităților, România este! Credeați că le-ați văzut pe toate? Ei bine, a apărut ceva și mai și: CFR cere chirie Poliției Transporturi pentru spațiile pe care le exploatează cu titlul gratuit!