22 Aprilie este Ziua Pământului, este ziua în care, în 1970, s-a născut mișcarea pentru protejarea mediului înconjurător. La Câmpina, Ziua Pământului a fost sărbătorită în mijlocul naturii, printr-o acțiune de ecologizare a Parcului "Constantin Istrati".
Inițiativa organizării acțiunii de ecologizare a Parcului "Istrati" a aparținut conducerii Hotelului Seva, parteneri fiind administrația locală, Liceul Tehnologic Forestier, Liceul Tehnologic Mecanic, Clubul Sportiv OK Silva, Clubul de Turism Silva, ACSET Câmpina și MATYTRRTRANS.
În ciuda vremii nu prea prietenoase, zeci de elevi la cele două licee, dar și membri ai cluburilor menționate au strâns gunoaiele din Parcul "Istrati" situat vis-a-vis de Lacul Curiacul. La finalul acțiunii, după ce au strâns saci întregi de gunoaie din această zonă deosebită a Câmpinei, dar nu foarte îngrijită, toți participanții au primit din partea inițiatorului acțiunii o gustare și un pahar cu suc.
A venit toamna... Frunzele ruginii au început să coloreze peisajul, iar dacă vă doriți să aveți decorațiuni sau aranjamente de toamnă în locuința dumneavoastră, atunci trebuie să ajungeți la Magazinul INA din incinta Complexului Comercial Mercantis din Câmpina.
Primăria Municipiului Câmpina anunță că, începând cu data de 20 octombrie 2025, se vor distribui formularele și se pot primi cererile pentru acordarea ajutorului de încălzire.
Fără a fi un mare centru al ortodoxiei românești, de-a lungul anilor, Câmpina a reprezentat un loc în care s-au clădit biserici frumoase, fiecare cu povestea sa. În rândurile următoare, vă prezentăm povestea Bisericii de la Han, astăzi Biserica de la Brazi sau, oficial, Biserica Adormirea Maicii Domnului, cea mai veche biserică din Câmpina.
La intersecția Calea Doftanei - Strada Bobâlna, în punctul cunoscut de localnici ”La moară”, s-a mutat Magazinul RURIS.