Autoritatea Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) a anunțat că primele șapte localități din Prahova care vor fi cadastrate gratuit de anul acesta sunt: Poiana Câmpina, Valea Doftanei, Măgureni, Brazi, Berceni, Bărcănești și Râfov, suprafața totală vizată fiind de 50.503 hectare. Procedura de achiziție publică pentru efectuarea lucrărilor de cadastru va fi demarată în luna aprilie.
Aceste lucrări de cadastru fac parte din proiectul „Creșterea gradului de acoperire și incluziune a sistemului de înregistrare a proprietăților în zonele rurale din România”, finanțarea fiind asigurată din fonduri europene prin POR 2014-2020, Axa prioritară 11. Valoarea totală a proiectului este de 300 milioane euro, iar de cadastrare gratuită vor beneficia, la nivel național, 660 de localități din mediul rural. Anul trecut, au fost organizate proceduri de licitație pentru achiziționarea serviciilor de înregistrare sistematică a imobilelor din aproximativ 400 de comune din cele 660 care vor fi cadastrate integral din fonduri europene nerambursabile. Procedurile continuă anul acesta cu noi loturi, fiecare lot reprezentând o localitate.
În cazul celor șapte comune prahovene menționate mai sus, suprafețele sunt următoarele:
- Poiana Câmpina - 1.548 hectare
- Valea Doftanei - 28.594 hectare
- Măgureni - 4.814 hectare
- Brazi - 4.546 hectare
- Berceni - 3.101 hectare
- Bărcănești - 3.725 hectare
- Râfov - 4.175 hectare
(Foto cu caracter ilustrativ)

În primul episod al acestui serial v-am prezentat cazul Aveuro Internațional Câmpina, societate care a încheiat 40 de contracte în valoare de peste 140 milioane euro cu 28 consilii județene pentru furnizarea de microbuze electrice școlare. În acest episod vă prezentăm celelalte firme care au furnizat microbuze pentru care consiliile județene au plătit cu mult peste prețul pieței.

La solicitarea Primăriei Municipiului Câmpina, prestatorul de lucrări de dezinsecție, dezinfecție și deratizare, firma Floricon Salub, va executa lucrări de dezinsecție în zona de agrement ”Fântâna cu Cireși”.

HidroPrahova anunță sistarea furnizării apei potabile din această seară (miercuri, 22 aprilie), ora 22.00, până joi dimineață, ora 4.00.

Percheziții ale procurorilor DNA, în această dimineață. la Consiliul Județean Bistrița-Năsăud și la mai multe firme din acest județ, care au contracte din bani publici. Una dintre firmele vizate este Frasinul SRL, care-i aparține omului de afaceri Traian Larionesi. Este compania care construiește Centura Comarnicului, o investiție de aproape 48 milioane euro.