Librăria Elstar din centrul Câmpinei a găzduit sâmbătă la prânz lansarea volumului „Niciun mesaj”, de Cezara Răducu.
În ciuda titlului ales pentru acest volum, mesajul poeziilor Cezarei Răducu este unul intens, dar subtil, nuanțat, întors și descifrat de vorbitorii de la Matineul cultural Elstar. Mioara Bahna, Maria Dobrescu și Christian Crăciun au vorbit despre autoare și volumul lansat la Câmpina, volum care a apărut la Editura Elstar. Evenimentul a fost moderat de Florin Dochia.
La final, vizibil emoționată, Cezara Răducu a oferit autografe pe volumul lansat la Câmpina. Evenimentul a fost realizat în parteneriat cu ABRALIT – Asociația Brașoveană pentru Literatură.
CâmpinaTV.ro este partener media al Matineului Cultural Elstar.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

În Anul Brâncuși, lansarea volumului „Brâncuși, dragostea mea”, de Claudia Motea, apărut la Editura Creator, nu putea fi decât un moment de gală din cadrul Seratelor Culturale Elstar.

Peste 880 lucrări trimise de elevi din 38 județe au avut de analizat membrii juriului Concursului Național „Umbrela Verde”, ajuns la a XIII-a ediție și organizat de Școala Gimnazială „Ion Câmpineanu”.

Dialogul dintre Adina Popescu și amfitrionii ediției din 2 aprilie 2026 a Seratelor Culturale Elstar, Codruț Constantinescu și Jovi Ene, a devenit o întâlnire de poveste cu... povești, o adevărată artă a dialogului.

Ajuns la ediția a XIII-a Concursul Național „Umbrela verde”, organizat de Școala Gimnazială „Ion Câmpineanu” din Câmpina, a reunit 880 lucrări ale elevilor din 38 județe.