În Ajunul Crăciunului, pe rețelele de socializare au apărut o serie de imagini cu unele platforme de colectare a gunoiului menajer din Câmpina, cu acuze directe și destul de dure la adresa operatorului de salubritate.
Reprezentanții operatorului de salubritate, Floricon Salub, au intervenit, au strâns toate gunoaiele de la acele platforme, astfel că în ziua de Crăciun, la ora 9.54, platformele de colectare a deșeurilor menajere de pe Strada Erupției arătau ca în imagini. ”Au fost cantități foarte mari de deșeuri aduse în perioada premergătoare sărbătorilor, cu mult peste media zonei. Noi avem un grafic agreat cu Primăria, grafic pe care îl respectăm”, ne-au spus reprezentanții operatorului de salubritate din Câmpina.
Acum, rămâne de văzut cât vor menține și locuitorii din zonă curățenia la aceste platforme. Și nu este vorba doar de ei, ci și de cei care aduc gunoaie din alte zone și le depozitează la platformele menționate. Pe de altă parte, la fel de adevărat este că - din păcate - în Câmpina sunt destule zone cu probleme din punct de vedere al depozitării gunoiului menajer, iar CâmpinaTV.ro a scris în nenumăratre rânduri atrăgând atenția asupra unor astfel de situații. Probabil că adevărul este pe undeva la mijloc, dar cert este că ar trebui să contribuim cu toții mai mult la curățenia orașului nostru.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.