CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Casa cu Grifoni, iluminată astăzi în albastru

- Actualitate -

Casa cu Grifoni, iluminată astăzi în albastru

Primăria Câmpina a marcat astăzi, în premieră, Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului. Sediul instituției - Casa cu Grifoni, una dintre clădirile reprezentative din municipiu - a fost iluminat în albastru, culoarea - simbol a persoanelor cu autism.

Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului este marcată în fiecare an, pe 2 februarie, în întreaga lume, cu scopul de a dinamiza eforturile mondiale de promovare a unei mai bune înțelegeri a autismului și de a crește nivelul de informare a publicului larg în legătură cu nevoile speciale ale persoanelor cu autism și familiilor acestora. 
Autismul nu este o boală, ci o tulburare de dezvoltare, de natură neurobiologică, un sindrom comportamental caracterizat prin dificultăți de comunicare și limbaj. În România, aproximativ 30.000 de persoane sunt diagnosticate cu autism, tulburările de spectru autist fiind extrem de complexe. Încă nu se știe care sunt cauzele acestei tulburări de dezvoltare și nici nu există un tratament medicamentos care să vindece autismul.


02 Apr 2016 20:52 10657 vizualizari


Comentarii






669 vizualizari 04 Dec 2025 13:32 Trei tone și jumătate de apă au fost donate pentru câmpineni

Trei tone și jumătate de apă au fost donate pentru câmpineni

Criza apei a adus la Câmpina și gesturi de mare omenie.

citeste mai mult
1028 vizualizari 04 Dec 2025 10:02 Centre deschise în Câmpina, joi dimineață, pentru distribuirea de apă îmbuteliată

Centre deschise în Câmpina, joi dimineață, pentru distribuirea de apă îmbuteliată

La această oră (10.00) sunt deschise și distribuie apă potabilă îmbuteliată pentru populație centrele de la Casa Tineretului și Casa de Cultură.

citeste mai mult
475 vizualizari 04 Dec 2025 09:26 Cisterne ale pompierilor din alte județe au adus apă spitalelor din Câmpina și Școlii de Poliție

Cisterne ale pompierilor din alte județe au adus apă spitalelor din Câmpina și Școlii de Poliție

Inspectoratul penru Situații de Urgență a continuat misiunile de a aduce apă prin cisterne ale pompierilor către instituții stabilite la nivelul județului Prahova.

citeste mai mult
2055 vizualizari 04 Dec 2025 08:53 ESZ începe livrarea apei către operatori și agenții economici. Peste 72 ore, vom ști dacă apa este potabilă și poate fi distribuită populației

ESZ începe livrarea apei către operatori și agenții economici. Peste 72 ore, vom ști dacă apa este potabilă și poate fi distribuită populației

Societatea Explotare Sistem Zonal Prahova anunță că este pregătită să livreze apă către operatori și către industrie, pentru a fi livrată apoi populației, daca analizele microbiologice ies bine.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV