Pentru anul 2020, CâmpinaTV.ro v-a pregătit un nou serial - o prezentare a evenimentelor care au avut loc în Câmpina de-a lungul timpului, în fiecare zi a anului. O altfel de prezentare a istoriei localității. Nu avem pretenÈ›ia că vom reuÈ™i să "prindem" toate evenimentele în acest demers strict jurnalistic, este imposibil acest lucru, totuÈ™i vom încerca să vă aducem în atenÈ›ie informaÈ›ii interesante despre oameni È™i fapte din Câmpina noastră dragă.
15 octombrie...
1908 – Se înfiinÈ›a la Câmpina Școala de BăieÈ›i nr. 2 ”Grigore Bujoreanu”, care funcÈ›iona din anul următor în vechea clădire de lângă biserica de la piață.
1919 – Aveau loc primele cursuri în instituÈ›ia de învățământ care astăzi poartă numele Colegiul NaÈ›ional ”Nicolae Grigorescu”.
1919 – Se năștea la Câmpina, ”în casele de la fabrica de vitriol”, Beiu Andreescu Coralia, artist plastic. Absolventă în anul 1947 a Academiei de Arte Frumoase BucureÈ™ti, s-a căsătorit în 1954 cu pictorul Octav Angheluță.
2014 – Meci în Liga a 2-a, Fortuna Poiana Câmpina – Poli TimiÈ™oara 0-3. Arbitrul partidei a fost bucureÈ™teanul Florin Miron, iar după joc antrenorul Florin Stăncioiu a demisionat.
2019 – Aveau loc o serie de acÈ›iuni dedicate Centenarului Colegiului NaÈ›ional ”Nicolae Grigorescu”. (foto)
(Pentru documentarea acestui serial cu date din istoria Câmpinei am folosit mai multe surse - de la monografiile lui Stoica Teodorescu È™i Silviu Dan Cratochvil, la alte volume despre istoria Câmpinei ale unor autori precum Alin Ciupală, Șerban Băleanu, Eduard Iosifescu, Ion Șovăială, Simona LuncaÈ™u, Marian Dulă È™i până la diverse articole de presă.)

În primele patru zile din 2026, pompierii militari au intervenit pentru localizarea È™i lichidarea a 26 de incendii.

Uneori, când vine momentul să de bucuri de ceea ce ai construit cu mult efort, totul se năruie, se face scrum.

S-a stins din viață, discret, aÈ™a cum a fost tot timpul, Lică Pîrvulescu, unul dintre câmpinenii cei mai bogaÈ›i în... amintiri. A fost înmormântat chiar astăzi, vineri, 2 ianuarie 2026.

Din vara acestui an, Spitalul Municipal Câmpina a lansat o campanie publică de strângere de fonduri pentru achiziÈ›ionarea unui echipament pentru tratarea afecÈ›iunilor artroscopice.