CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Discuții pentru înlocuirea relantisoarelor cu supraînălțarea unor intersecții din Câmpina

- Actualitate -

Discuții pentru înlocuirea relantisoarelor cu supraînălțarea unor intersecții din Câmpina

De foarte mulți ani, la Câmpina, intersecțiile sunt o mare problemă - relantisoare, semafoare, sensuri giratorii. Acum, se discută de o altă variantă - supraînălțarea unor intersecții.

Ba chiar în urmă cu câteva luni, într-o ședință a Comisiei pentru Siguranța Circulației Rutiere s-a discutat și apobat de principiu ca, experimental, într-o intersecție să fie încercată și soluția supraînălțării. Ceea ce presupune eliminarea semafoarelor și a relantisoarelor și înlocuirea acestora cu o supraînălțare a intersecției, care să aibă rol de decelerare și peste care să se poată trece cu 30km/h, fără să mai fie afectate mașinile, așa cum se întâmplă în cazul relantisoarelor.
La momentul respectiv s-au avut în vedere trei intersecții: Constantin Stere - Conductelor, Ana Ipătescu - Toma Ionescu și Culturii - Plevnei (foto). În cele din umă, în pole position pare a se afla pentru acest experiment ultima intersecție, pentru că are mai puține rețele care  traversează zona. Acum, rămâne de văzut când și cum se va desfășura acest experiment. Sau dacă va fi lăsat moștenire...


16 Jul 2024 11:17 1846 vizualizari


Comentarii






  • 18.07.2024 07:59 Surcelea Marin Buna ziua, Stimati domni , Simplu : semaforizare Orice denivelare, orice relantisoare, nu fac decay sa ingreuneze circulatia deoarece masinile de urgenta ale pompierilor, salvarilor, politiei, SMURD etc va face ca timpul de reactie sa fie marit iar targhetul lor sa nu fie atins in scopul pentru care lucreazz in interesul cetateanului.Nu mai faceti tot felul de experimente inutile si impovaratoare pentru campineni si nu numai Multumesc pentru intelegere !
249 vizualizari 17 May 2026 16:59 Aleea Scărișoara, din Câmpina, un drum care se rupe și se surpă, încet, dar sigur, spre disperarea oamenilor din zonă

Aleea Scărișoara, din Câmpina, un drum care se rupe și se surpă, încet, dar sigur, spre disperarea oamenilor din zonă

Aleea Scărișoara din Câmpina este o porțiune de drum situată chiar la limita versantului dinspre râul Prahova, pornind de undeva din capătul Străzii Simion Bărnuțiu.

citeste mai mult
919 vizualizari 15 May 2026 21:04 Pe DN1, în apropiere de Bănești, un tânăr a intrat cu mașina în separatoarele de sens

Pe DN1, în apropiere de Bănești, un tânăr a intrat cu mașina în separatoarele de sens

Vineri seara, în jurul orei 19.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier pe DN1, în zona km 82+800, pe sensul de deplasare Câmpina – Ploiești.

citeste mai mult
3375 vizualizari 15 May 2026 13:20 Alarmă la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” din Câmpina!

Alarmă la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” din Câmpina!

În jurul orei 11.15, la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” a început să sune o alarmă de incendiu, undeva din zona administrativă, unde se află birourile directorului și secretariatul.

citeste mai mult
598 vizualizari 15 May 2026 09:49 Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Ce putem face cu cadavrele animalelor de companie?

Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Ce putem face cu cadavrele animalelor de companie?

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV