Pe 22 martie 2021, elevii Școlii Gimnaziale ”Ion Câmpineanu” din municipiul Câmpina au sărbătorit, prin diverse acțiuni, Ziua Mondială a Apei. Copiii au realizat desene și postere care pot fi admirate în cadrul expoziției amenajate în holul școlii, dar pot fi văzute și pe pagina de Facebook a unității școlare. De asemenea, a fost organizat și un scurt seminar eco, online, unde elevi din clasele a V-a C și a VII-a A au prezentat materialele pe care le-au realizat cu această ocazie și care au avut ca temă, bineînțeles, Ziua Mondială a Apei.
Ziua Mondială a Apei se sărbătorește la noi în țară încă din 1993, iar în acest an Organizația Națiunilor Unite aduce în atenție o temă de interes global - ”Prețuiește Apa”.
”Scopul acestei activități a fost acela de a crește gradul de conștientizare în ceea ce privește importanța apei pentru omenire și de a înțelege modul în care apa este apreciată din punct de vedere economic, social sau cultural. Această activitate face parte din planul de acțiune al școlii noastre în cadrul Proiectului Eco Școala, Școala ”Ion Câmpineanu” fiind singura unitate de învățământ din municipiu care deține Certificatul de ECO ȘCOALĂ și Steagul Verde”, ne-a declarat Raluca Crețu, directorul Școlii Gimnaziale ”Ion Câmpineanu”.

Aceasta este întrebarea legitimă pe care și-o pun locuitorii din zonă și cei care tranzitează această străduță care trece pe lângă sala de sport a Liceului Tehnologic Energetic și iese în Strada Schelelor.

Luna aceasta s-au împlinit șapte ani de la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal Câmpina. Se întâmpla în ultimul mandat de primar al lui Horia Tiseanu, în martie 2019. După șapte ani și numeroase probleme, investiția pare a se îndrepta spre finalizare.

Poliția Locală Câmpina asigură monitorizarea permanentă, video și prin patrulări, a platformei de pe Aleea Parcului, unde se află containerele pentru deșeuri din materiale de construcții și deșeuri voluminoase.

După succesul documentarului România Sălbatică și al altor producții dedicate naturii, premiate internațional, regizorul și producătorul câmpinean Cosmin Dumitrache revine cu un nou proiect cinematografic. „Hoinari prin munți”, cel mai recent film al său, marchează o schimbare de perspectivă, fiind primul documentar observațional al regizorului, centrat pe latura umană.