”Câmpina în culori” este un proiect derulat de Casa de Cultură ”Geo Bogza” și coordonat de artistul plastic Gabriel Dima. Un proiect prin care, în etapa din acest an, mai mulți copii au pictat zidurile cenușii de pe Bulevardul Culturii. Acești copii frumoși, talentați și sufletiști au fost premiați sâmbătă, 21 septembrie 2019, de administrația locală, prin directorul Casei de Cultură, Alexandra Ioniță, în prima zi a Festivalului “Serbările Toamnei”.
Tinerii artiști despre care vorbim sunt: Natalia Hiticaș (16 ani), Gabriel Alexandru Milcu (16 ani), Ștefania Ramona Milcu (14 ani), Amalia Vasile (13 ani), Maria Ruxandra Cordoș (11 ani), Carina Vasile (9 ani), Iulia Maria Antimiu (9 ani) și Ana Popa (7 ani). Au fost coordonați de Gabriel Dima, materialele necesare fiind achiziționate cu fonduri alocate de la bugetul local. Vă reamintim că acest proiect frumos - "Câmpina în culori" - a fost inițiat în 2014 de Amalia Suruceanu, președintele Filialei Câmpina a Uniunii Artiștilor Plastici, cu sprijinul Comisiei de Cultură a Consiliului Local Câmpina.

Așa cum v-am informat duminică, echipa UNDEFINED de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina a câștigat Europenele de robotică din Olanda și locul al II-lea la categoria Connect Award. Performanțe extraordinare pentru acești tineri minunați!

În perioada 23-25 iunie 2026, Biserica Catolică „Sf. Anton de Padova” din Câmpina va fi gazda unei noi ediții a Festivalului „Jean de Krassowsky”.

Victor Nichifor a revenit la Câmpina, la evenimentele marca Elstar, pentru a lansa un nou volum - „Epoca Lu (Op. 2)”, publicat la Editura Eikon.

Echipele de robotică din România au dominat Premier European FIRST Tech Challenge, competiție desfășurată la Eindhoven, în Olanda, în perioada 16-20 iunie 2026.