Ministerul Educației a făcut publice în această seară rezultatele finale la prima sesiune a bacalaureatului 2019, după soluționarea contestațiilor. La liceele câmpinene au fost depuse în total 242 contestații, iar 15 elevi au promovat bacalaureatul în urma recorectării lucrărilor. Procentul de promovabilitate a crescut, astfel, de la 69,91% la 72,43%. Au fost admiși, după contestații, un elev de la Colegiul "Grigorescu", un elev de la Colegiul Tehnic Forestier, doi de la Liceul Tehnologic "Constantin Istrati" și 11 elevi de la Liceul Tehnologic Energetic.
Din totalul celor 242 contestații depuse la Câmpina, cele mai multe au fost la română - 100 și matematică - 64. Au urmat biologie - 26, logică și argumentație - 20, istorie - 11, anatomie - 10, chimie anorganică - 3, informatică - 3, geografie - 2, fizică - 2 și o contestație la chimie organică. Au fost câteva cazuri în care notele s-au redus în urma recorectării lucrărilor, dar în cele mai multe cazuri elevii au obținut mărirea notelor după contestații. În unele situații această mărire a fost semnificativă, de la un punct până la, atenție, aproape trei puncte.
Iată câteva exemple:
Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" - note mărite în urma recorectării lucrărilor la română de la 8,00 la 9,40; de la 8,00 la 8,90; de la 8,60 la 9,80; de la 7,60 la 9,00; de la 5,90 la 8,55!
Cazuri similare s-au înregistrat și la Colegiul Tehnic Forestier (de la 5,90 la 7,60 sau de la 5,40 la 6,80) și la Liceul Tehnologic Energetic, tot la română (de la 5,90 la 8,00; de la 7,30 la 8,65; de la 5,05 la 7,35; de la 5,40 la 7,80; de la 6,00 la 7,45 și exemplele pot continua).
Trebuie să menționăm și faptul că, la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu", în urma contestațiilor s-a obținut și singura media de 10 la bacalaureatul din acest an, din Câmpina. A obținut-o Alexandra Buzățoiu, care înainte de contestații avea 10 la română, 10 la matematică și 9,95 la fizică, iar după recorectarea lucrării la fizică a primit nota 10.
În final, bacalaureatul 2019 a însemnat, la Câmpina, 610 elevi înscriși la examen, 431 promovați, 164 respinși și 15 care nu s-au prezentat la BAC. Procent final de promovabilitate - 72,43%.

Miercuri dimineață, înainte de răsăritul soarelui, la o casă de pe Strada Tulburii, din centrul comunei Poiana Câmpina, a izbucnit un incendiu.

În cursul zilei de marți, 23 decembrie, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au desfășurat o acțiune de amploare pe Drumul Național 1 (E60), în colaborare cu polițiștii rutieri ai Inspectoratelor de Poliție Județene Ilfov și Brașov.

În cursul zilei de miercuri, 24 decembrie, meteorologii anunță primele ninsori în zona Câmpina.

Polițiștii Serviciului Rutier, împreună cu polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, precum și cu reprezentanți ai Inspectoratului General pentru Imigrări, au desfășurat luni, 22 decembrie, o acțiune amplă pentru verificarea transporturilor rutiere pentru identificarea și sancționarea transportului neautorizat de produse din carne, tutun și materiale pirotehnice, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare.