Fundația Zamolxes va implementa la Câmpina, în perioada 29 mai - 7 iunie 2025, un nou proiect Erasmus+.
Este vorba despre “S.I.N.G. – Social Inclusion for New Generations 3.0”, o mobilitate a tinerilor Erasmus+, care va reuni 50 de participanți din șapte țări: Bulgaria, Italia, Lituania, Polonia, România, Spania și Turcia. Proiectul are ca obiectiv promovarea incluziunii sociale în rândul tinerilor prin muzică.
Proiectul se bazează pe concepte de educație non-formală, inclusiv jocuri de cunoaștere, activități de teambuilding, ateliere, seminarii, întâlniri, discuții, activități de integrare, prezentări și activități de învățare practică, toate fiind conectate la tema proiectului. În cele 10 zile de mobilitate, participanții își vor dezvolta competențe în sfera incluziunii sociale și a muzicii. Vor avea sesiuni de lucru susținute de experți în domeniul științelor sociale.
În cadrul proiectului vor fi organizate două evenimente speciale, dedicate comunității locale: în data de 1 iunie, între orele 18:30 și 19:30, se va sărbători Ziua Internațională a Copilului printr-un eveniment plin de muzică și bucurie în Parcul de la Ceas, iar pe 6 iunie, între orele 18:00 și 20:00, va avea loc un eveniment muzical “The Voice of Youth” la Casa Municipală de Cultură “Geo Bogza”, unde tinerii participanți își vor împărtăși mesajele despre incluziune socială prin muzică și expresie artistică.
Proiectul este finanțat de Uniunea Europeană. Punctele de vedere și opiniile exprimate aparțin, însă, exclusiv autorului (autorilor) și nu reflectă neapărat punctele de vedere și opiniile Uniunii Europene sau ale Agenției Naționale pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale (ANPCDEFP). Nici Uniunea Europeană și nici ANPCDEFP nu pot fi făcute răspunzătoare pentru acestea, se arată într-un comunicat al Fundației Zamolxes.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!
Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi.
A venit vara... E vară, e vremea grătarului... Așa că mulți amatori de astfel de mdoalități de petrecere a timpului iber sunt în căutarea de ustensile, dar și de suveniruri atât pentru ”Ea”, cât și pentru ”El”, care pot fi asociate acestei distracții. Și ce poate fi mai potrivit pentru o aniversare la grătar decât un cadou cu această tematică!
Cristina Miruna Rânceanu avea doar 21 de ani.
În Câmpina se derulează proiectul ”Calificat pentru viitor”, care presupune inclusiv stagii de practică pentru elevi la agenți economici implicați în derularea acestui proiect.