Pe Strada Orizontului din municipiul Câmpina, la intersecția cu Industriilor, canalizarea a refulat, iar apa se scurge în toate direcțiile. Mirosul este insuportabil.
În ultima vreme, din cauza cantității mari de precipitații, tot mai multe canalizări din municipiu dau pe dinafară, dar pe Orizontului apa care iese în stradă este foarte murdară. În plus, aproape că nu se poate respira. Cel mai probabil, aici a refulat canalizarea menajeră, iar dejecțiile se împrăștie în toată zona.

Zilele acestea la Spitalul Municipal Câmpina este doliu. S-a stins din viață medicul Gabriela Vlad, medic de urgențe. Avea 58 ani.

Dacă în privința unităților școlare din Câmpina și celelalte localități afectate de criza apei, s-a decis mutarea deciziei în fiecare școală - fie cu programarea cursurilor online, fie cu programarea activităților din alte programe, la Școala de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr”, decizia a fost una mai dificilă.

Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, a prezentat miercuri seară concluziile verificărilor Corpului de Control realizate în cazul crizei apei din Prahova. Buzoianu a anunțat demiterea directorului de la ABA Buzău - Ialomița și demisia directorului Administrației Naționale Apele Române, Florin Ghiță, care ocupa interimar această funcție.

La nivelul Consiliului Județean Prahova a avut loc o întâlnire a președintelui Virgiliu Nanu cu reprezentanții OMV Petrom, alături de directorul Hidro Prahova, Andrei Bontic, pentru a analiza o posibilă soluție alternativă de alimentare cu apă pentru comunitățile din Câmpina, Poiana Câmpina și Breaza.