Sâmbătă, 7 ianuarie, începând cu ora 16.00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Prahova desfășoară o acțiune de tip "BLITZ" pe Drumul Național 1, pe raza comunei Bănești, pentru combaterea nerespectării regimului legal de viteză și pentru combaterea conducerii sub influența băuturilor alcoolice sau a substanțelor cu efect psihoactiv, după cum informează purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
Vom reveni cu rezultalele acestei acțiuni.
(Sursa foto - IJP Prahova)

În curusl dimineții de marți, 21 iulie, s-a făcut recepția finală a lucrărilor de amenajare a parcării de pe Strada Erupției din Câmpina.

O delegație a Departamentului pentru Situații de Urgență, condusă de secretarul de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Interne, șef al DSU, dr. Raed Arafat, alături de reprezentanți ai Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, s-a deplasat luni după-amiază în zonele afectate de inundații din județul Prahova, pentru evaluarea situației operative și dispunerea măsurilor necesare în vederea sprijinirii comunităților afectate și a gestionării eficiente a intervențiilor.

Furtuna care a afectat în cursul după-amiezii de luni zona Câmpina a produs ceva pagube și în Câmpina, dar nu de proporțiile celor petrecute prin localitățile din jur.

Zeci de pompieri militari din Prahova, București - Ilfov și de la unitatea specială a ISU au intervenit pentru deblocarea DN1 în urma preciptațiilor abundente din zona Breaza - Cornu.