Sub razele unui soare foarte puternic, vineri, 28 iulie, de la ora 13.00, în Parcul ”Regele Mihai ” a avut loc vernisajul expoziției Taberei internaționale de pictură ”Pe urmele lui Grigorescu”.
Tabăra a fost organizată de Casa de Cultură ”Geo Bogza”, împreună cu Primăria și Consiliul Local Câmpina și cu sprijinul Casei Tineretului. La eveniment au fost prezenți Alexandra Toma - responsabilul Casei de Cultură ”Geo Bogza” și Cătălin Paraschiv, consilierul personal al primarului municipiului Câmpina, Alin Moldoveanu. Au fost prezentate cele 24 de lucrări realizate de 12 artiști plastici, din Turcia, Bulgaria, Moldova și România (București și Câmpina), respectiv Victor Hristov și Vladimir Lozovanu (Cimișlia - Republica Moldova), Natalia Ariton și Ion Ciută (Cahul - Republica Moldova), Cornelia Mărgean și Emine Tokmakia (Turcia), Rumen Rainov și Emil Dimitrov Paralyuzov (Bulgaria), George Păunescu și Dorin Apreutesei (București), Mihaela Baltag (împreună cu fiica ei, Sofia) și Gabriel Dima (Câmpina). Fiecare participant a primit câte o diplomă din partea Alexandrei Toma.
Toate cele 24 de tablouri vor intra în patrimoniul cultural local și vor putea fi văzute în cadrul mai multor expoziții organizate periodic de Casa de Cultură ”Geo Bogza”.

Ne place sau nu, inteligența artificală câștigă tot mai mult teren în diverse domenii. În acest context, Câmpina a fost gazda unui workshop despre folosirea inteligenței artificiale în medicină. Evenimentul a fost organizat de Spitalul Municipal Câmpia și a avut ca invitat pe Ana Răduț, trainer și facilitator AI.

Sâmbătă, 18 aprilie, de la ora 11.00, la Librăria Elstar va avea loc o nouă ediție a Matineului Cultural Elstar, care va prilejui lansarea volumului „Același tu, o altă eu”, de Daria Comșa.

Seratele Culturale Elstar continuă vineri, 17 aprilie, de la ora 17.30, cu lansarea volumului „Câștig prin remiză! chiar și când pot să dau mat”, de Petre Ion Costache.

În Anul Brâncuși, lansarea volumului „Brâncuși, dragostea mea”, de Claudia Motea, apărut la Editura Creator, nu putea fi decât un moment de gală din cadrul Seratelor Culturale Elstar.