Aceasta este o stație de maxi-taxi din Cartierul Voila. Arată jalnic. În schimb, pentru îmbunătățirea confortului cetățenilor care așteaptă aici un mijloc de transport în comun, Primăria Câmpina a decis să betoneze porțiunea aferentă stației. Să nu mai stea oamenii cu picioarele în noroi.
Stația se află amplasată pe o stradă care în mod cert necesită reabilitare (Strada Voila). Stația nu mai are geamuri pentru că au avut unii grijă să le spargă. De jur împrejurul ei aproape că nu mai există asfalt. În aceste condiții, cineva a considerat că se impune betonarea, dacă tot plouă prin geamurile sparte și se face noroi. Și stația aceea a fost fixată în beton. După cum am aflat de la Primăria Câmpina, la un moment dat va fi adusă acolo o altă stație. Una din zona centrală, pentru că în centru toate stațiile vor fi înlocuite cu unele noi. Iar când va fi adusă pe Voila o altă stație, betonul va fi spart, normal, pentru că trebuie scoasă stația din imagini și montată cealaltă. Avem noi aici o problemă de logică sau problema este în ograda Primăriei?

Scoasă la vânzare de OMV Petrom de mai mult timp, clădirea de pe Strada Plevnei, la intersecția cu Strada Ardealului, și-a găsit un nou proprietar - Adamant International School, o școală creștină privată din Câmpina.

Există o vorbă veche cu căciula pe care ne-o furăm singuri și pare că asta se întâmplă acum și la Câmpina, pe Strada Orizontului.

Inspectoratul Școlar Județean Prahova a dat publicității lista posturilor de director și director adjunct de la unitățile de învățământ pentru care se va organiza în această toamnă concurs.

Până la deschiderea și operaționalizarea Centrului de Colectare a Deșeurilor prin Aport Voluntar, la Câmpina vor mai funcționa platformele pentru deșeurile voluminoase, situate pe Aleea Parcului și Aleea Arinului.