Un tânăr de doar 20 de ani, din municipiul Ploiești, și-a pus capăt zilelor la Poiana Câmpina, chiar înaintea Crăciunului. Trupul neînsuflețit a fost descoperit în incinta fostei uzine Petroutilaj, într-una dintre halele de aici, de angajații uneia dintre firmele care au cumpărat aceste spații. O descoperire cutremurătoare.
Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul Județean de Poliție Prahova, băiatul nu a lăsat un bilet de adio, însă din cercetările efectuate a reieșit că a recurs la acest gest extrem din cauza unei decepții în dragoste. La 20 de ani... A venit de la Ploiești la Poiana Câmpina, căutând-o pe fata de care era îndrăgostit, se pare că a fost respins și a decis să-și pună capăt zilelor. A pătruns în incinta fostei uzine Petroutilaj, cel mai probabil nu pe intrarea principală, care este păzită, și și-a luat viața într-un mod cumplit. Și-a tăiat gâtul cu o sticlă spartă. În momentul în care a fost găsit de muncitori, era deja decedat. Oamenii au chemat Poliția, au fost demarate cercetările, corpul tânărului fiind ridicat apoi pentru a fi dus la IML. În urmă, oamenii au aprins lumânări în locul unde un băiat de doar 20 de ani a decis să-și ia viața din dragoste.

La București s-a desfășurat, weekend-ul trecut, unul dintre cele mai importante evenimente cu feline: WCF International Cat Show, organizat de Magnificats Cat Club, membru al World Cat Federation.

Operatorul de salubritate Floricon Salub informează abonații din localitățile Băicoi, Breaza, Câmpina, Comarnic, Secăria și Telega că programul de colectare a deșeurilor menajere va fi modificat cu ocazia Zilei Naționale a României.

Câmpina a fost locul unde s-au ridicat biserici frumoase, dar și cu povești fascinante. Una dintre acestea este biserica de la târg (de la piață, în zilele noastre), cu hramul Sfânta Treime.

Cumpăna dintre ani se apropie, iar restaurantele și-au pregătit din timp oferta pentru cei care doresc să petreacă revelionul într-o astfel de locație.