CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Lucrare suplimentară de aproape 60.000 lei la unul dintre blocurile sociale construite în Câmpina

- Actualitate -

Lucrare suplimentară de aproape 60.000 lei la unul dintre blocurile sociale construite în Câmpina

În Câmpina se construiesc în momentul de față trei blocuri sociale pentru persoane care trăiesc în locuințe amenințate de alunecări de teren sau adăposturi improvizate. În total, cele trei blocuri includ 30 unități locative.

Cele trei blocuri, cu câte patru etaje fiecare, sunt situate pe Strada Petrolistului (două) și unul pe Strada Năsăud (zona Mogador).
La ședința Consiliului Local Câmpina din 28 august 2024, pe ordinea de zi s-a aflat și un proiect de rectificare a bugetului local. Detaliile rectificării, în general, la solicitarea ordonatorilor terțiari, adică a instituțiilor din subordinea administrației locale, se întindeau pe 12 pagini și, probabil, nu le-a citit mai nimeni, cel puțin din rândul aleșilor locali. Și, totuși, aici sunt și unele lucruri interesante. Unul dintre acestea este introducerea unei noi lucrări, un nou obiectiv de investiții, adiacent proiectului cu fonduri extrabugetare de realizare a celor trei blocuri. Este vorba de construirea unui zid de sprijin, din bugetul local, pentru a susține unul dintre cele trei blocuri. Valoarea noii lucrări este de 59.500 lei.
Nimeni nu a întrebat nimic, nimeni nu a spus nimic, iar rectificarea bugetului local, inclusiv cu această lucrare, a fost votată. 

(Foto cu caracter ilustrativ - blocul social de pe Strada Năsăud, în timpul construcției)


01 Sep 2024 14:46 3973 vizualizari


Comentarii






312 vizualizari 02 May 2026 16:27 Un ofițer superior al ISU și-a pierdut viața într-o avalanșă pe Valea Coștilei, din Bucegi

Un ofițer superior al ISU și-a pierdut viața într-o avalanșă pe Valea Coștilei, din Bucegi

Stratul nou de zăpadă căzut în zona montană, dublat de condițiile meteorologice dificile au dus în cursul zilei de sâmbătă, 2 mai, la producerea unei avalanșe pe Valea Coștilei din Munții Bucegi, avalanșă care a surprins un grup de schiori.

citeste mai mult
177 vizualizari 02 May 2026 13:28 De 1 Mai, polițiștii au depistat pe șoselele din Prahova șase șoferi sub influența alcoolului

De 1 Mai, polițiștii au depistat pe șoselele din Prahova șase șoferi sub influența alcoolului

La data de 1 mai 2026, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție  Prahova au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii conducerii autovehiculelor sub influența băuturilor alcoolice și a substanțelor interzise, în vederea creșterii gradului de siguranță rutieră și protejării participanților la trafic.

citeste mai mult
324 vizualizari 01 May 2026 19:30 Tarife noi pentru utilizarea spațiilor Casei de Cultură ”Geo Bogza” Câmpina

Tarife noi pentru utilizarea spațiilor Casei de Cultură ”Geo Bogza” Câmpina

Primăria Câmpina derulează o procedură de transparență publică pentru un proiect de hotărâre a Consiliului Local privind, printre altele, stabilirea noilor tarife de utilizare temporară a spațiilor Casei de Cultură ”Geo Bogza”, aici intrând inclusiv spațiile de la Casa Tineretului.

citeste mai mult
682 vizualizari 01 May 2026 18:45 Un ATV s-a răsturnat în apropiere de Breaza. Sunt trei victime. A fost solicitat elicopterul SMURD

Un ATV s-a răsturnat în apropiere de Breaza. Sunt trei victime. A fost solicitat elicopterul SMURD

Pe Valea Târsei, în apropiere de Breaza, a avut loc vineri după-amiază un accident în care un ATV s-a răsturnat într-o zonă greu accesibilă.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV