În ciuda ameninţării ploii, peste 200 de biciclişti şi motociclişti au participat astăzi la marşul "Respect în trafic" de la Câmpina.
Acţiunea a fost organizată de Asociaţia PRO Câmpina, Roata de Foc RC, Asociaţia Caraiman şi Bicicliştii Anonimi Câmpina şi a avut ca principal scop conştientizarea, de către toţi participanţii în trafic, a prezenţei celor pe două roţi, fie că este vorba de biciclişti sau motociclişti. De asemenea, s-a dorit şi promovarea deplasării într-un mod cât mai prietenos faţă de mediul înconjurător.
Au fost 218 participanţi înregistraţi oficial, dintre care aproape 50 motociclişti, lor alăturându-li-se alţi numeroşi ciclişti, care nu au dorit să se înscrie oficial la acțiune. Înscrierea la marş garanta participarea la o tombolă, în cadrul căreia s-au câştigat produse oferite de sponsorul principal - Lemet, iar câștigătorii sunt Andrei Tudosoiu, David Mândreanu, Mihai Brebeanu, dar şi de un sponsor tehnic, Outdoor & Bike, premiile oferite de acesta fiind câştigate de Valentin Zincă, Aurelia Brebeanu şi Mihai Nichifor.
Organizatorii au apreciat ca fiind un succes acţiunea de astăzi, chiar dacă numărul participanţilor a fost la jumătate faţă de ediţia precedentă, dar probabil că vremea nu tocmai bună şi faptul că suntem, totuşi, într-o zi de mare sărbătoare, au contat mult în alegerea făcută de posibilii participanţi. Dincolo de toate, însă, rămâne îndemnul la respect, pe care ar trebui să-l conştientizeze toţi participanţii la trafic, indiferent de numărul roţilor din dotare.

În cursul serii de joi, 18 decembrie, în intervalul orar 20.00 - 24.00, lucrătorii Serviciului Rutier din cadrul Biroului Drumuri Naționale și Europene au derulat o amplă razie pe cele mai importante artere ale județului.

Proiectul de aprobarea a taxelor și impozitelor locale la nivelul municipiului Câmpina pentru anul 2026 a fost deja în procedură de transparență decizională, dar după apariția reglementărilor la nivel național privind noile taxe și impozite locale, acestea revin în consultare publică.

Decalarea cu două săptămâni a cursurilor și examenelor de final de an pentru elevii din școala de poliție a dus la amânarea ceremoniei de absolvire, astfel că, atât la Școala de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr” Câmpina, cât și la Școala de Agenți de Poliție „Septimiu Mureșan” Cluj-Napoca, acest eveniment a fost reprogramat pentru luna ianuarie a anului viitor.

Un bărbat de 37 ani, în timp ce conducea un autoturism pe Drumul Național 1, în afara localității Băicoi, pe direcția de deplasare Câmpina către Ploiești, ar fi intrat în coliziune cu un autoturism condus de o femeie de 35 ani, pe aceeași direcție de deplasare.