La Școala de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr” din Câmpina toată lumea este șocată în urma veștii că un cadru didactic al instituției la catedra de Investigații criminale, în vârstă de 43 ani, comisar șef, a ales să-și pună capăt zilelor.
Cel puțin aceasta este prima ipoteză a polițiștilor, care au descoperit corpul neînsuflețit al profesorului într-o mașină parcată în Parcul Vest din Ploiești.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, din verificările efectuate până la acest moment nu au rezultat indicii de comitere a acestei fapte de către o altă persoană, conturându-se bănuiala rezonabilă de auto-înjunghiere.
Am primit o primă reacție și din partea Școlii de Poliție: ”Ofițerul a lucrat în școala noastră din anul 2018 ca instructor la catedra Investigații criminale. A fost apreciat de toți ca un foarte bun coleg și profesor. Suntem profund îndurerați de gestul său... În ultima lună a fost în concediu medical și de odihnă pentru investigarea unor probleme de sănătate. A fost declarat apt psihologic pentru activități didactice la ultima evaluare făcută în acest sens”.
Nimeni nu știe, deocamdată, ce l-a determinat pe bărbat respectiv să recurgă la un astfel de gest. Dumnezeu să-l ierte!
Vom reveni.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Colegiul câmpinean se află pe primul loc în topul liceelor din județul Prahova după mediile și promovabilitatea la bacalaureat 2026. Este urmat de Colegiul Național "Nichita Stănescu" și Colegiul Național "Mihai Viteazul", ambele din Ploiești.

La data de 3 iulie 2026, în jurul orei 14.00, polițiștii din Breaza au fost sesizați de către o femeie din localitate cu privire la faptul că, în dimineața zilei anterioare, de 2 iulie 2026, i-ar fi fost sustrasă geanta din vestiarul unei unități spitalicești din Breaza, unde aceasta își desfășoară activitatea.

Miercuri, 8 iulie, au fost afișate rezultatele finale, după contestații, la Evaluarea Națională.

Polițiștii din Sinaia au dispus, la data de 7 iulie, măsura reținerii pentru 24 ore față de trei persoane cercetate pentru săvârșirea infracțiunii de furt.