Timp de șase ore, polițiștii prahoveni au acționat pe DN1 pentru combaterea cauzelor generatoare de accidente, dar și pentru depistarea, identificarea și tragerea la răspundere a celor care încalcă prevederile legislației rutiere, în special pentru cei care depășesc viteza legală.
În cadrul acțiunii au fost aplicate 118 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 41.675 de lei. Dintre acestea, 80 de sancțiuni au fost acordate pentru încălcarea regimului legal de viteză, trei dintre conducătorii auto sancționați depășind limita legală de viteză cu peste 50 de km/h. Cu această ocazie au fost reținute patru permise de conducere (trei pentru viteză). De asemenea, au mai fost constatate încălcări ale prevederilor legale referitoare la purtarea centurii de siguranță, în acest sens fiind aplicate șapte sancțiuni, după cum informează purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
IJP reamintește participanților la trafic că viteza excesivă sau neadaptată la particularităţile de drum şi de trafic continuă să genereze multe accidente rutiere. În același timp, viteza determină creşterea distanţei de frânare necesară opririi autovehiculului în siguranţă şi determină agravarea consecinţelor accidentelor rutiere indiferent de cauză. Pericolul de implicare a participanţilor la trafic în accidente rutiere soldate cu consecinţe grave, având drept cauză “viteza”, există nu numai atunci când autovehiculele sunt conduse cu o viteză superioară limitei legale, dar şi în situaţiile în care viteza nu este adaptată la condiţiile de drum, chiar dacă se încadrează în limitele impuse de lege.
(Sursa foto - IJP Prahova)

Doi turiști au căzut pe Brâna Mare a Caraimanului, pe un traseu extrem de dificil și periculos din Bucegi. Salvamontiștii au intrat imediat în alertă.

În zilele de 11 și 12 mai, din cauza vântului foarte puternic, acoperișul Căminului Petrol, situat în Bulevardul Nicolae Bălcescu din Câmpina, a avut serios de suferit.

„Noaptea Muzeelor” este un eveniment ajuns la a 22-a ediție, iar anul acesta pe lista obiectivelor s-a aflat și Muzeul Memorial „B.P. Hasdeu” din Câmpina.

În cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Local Câmpina, programată marți, 26 mai, printre alte proiecte se află și cel privind alocarea unor sume de bani pentru susținerea financiară a unor manifestări culturale, artistice, sportive și educative organizate de Consiliul Local, în anul 2026.