Ziua Internațională a Copilului va fi sărbătorită în acest an în Centrul Civic al municipiului Câmpina, în Parcul Regele Mihai I (zona care se numea "la soldat"). Primăria Câmpina, Consiliul Local, Casa Tineretului și Clubul Copiilor vă invită pe 1 Iunie, de la ora 10.00, într-o lume minunată, creată special pentru copii, de ziua lor.
Timp de trei ore, aici, în Parcul Regele Mihai I, vor fi organizate mai multe acțiuni dedicate copiilor: un spectacol muzical interactiv "Turtița fermecată" (Teatrul pentru Copii "Ancuța" din Ploiești), un program artistic susținut de talentații interpreți de la Clubul Copiilor din Câmpina și de micii dansatori de la Casa Tineretului, mini-discotecă, flash mob, diverse jocuri și concursuri, face painting, ateliere de creație etc. Evenimentul este organizat de administrația locală, prin intermediul Casei Tineretului, fiind finanțat cu 10.000 lei de la bugetul local. Așadar, de 1 Iunie, în centrul Câmpinei, cu mic și mare vom sărbători copilăria.

Ajuns la ediția a XIII-a Concursul Național „Umbrela verde”, organizat de Școala Gimnazială „Ion Câmpineanu” din Câmpina, a reunit 880 lucrări ale elevilor din 38 județe.

CREAATiV este, probabil, proiectul implementat de Spitalul de Psihiatrie Voila Câmpina care se bucură de cel mai mare succes.

La Casa Căsătoriilor de pe Bulevardul Culturii va avea loc vineri, 3 aprilie, de la ora 17.30, o nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar. Va fi prilejul lansării volumului „Brâncuși, dragostea mea”, de Claudia Motea.

Joi, 2 aprilie, de la ora 17.30, la Librăria Elstar va avea loc o întâlnire cu Adina Popescu și un dialog despre două volume cu câte opt povestiri.