CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Consiliul Local va discuta asupra documentației pentru Centrul de zi pentru persoanele vârstnice, în valoare de peste 9,3 milioane lei

- Actualitate -

Consiliul Local va discuta asupra documentației pentru Centrul de zi pentru persoanele vârstnice, în valoare de peste 9,3 milioane lei

Miercuri, 31 iulie, de la ora 17.00, este programată ședința ordinară a Consiliului Local Câmpina. Printre subiectele aflate pe ordinea de zi se numără și aprobarea documentației pentru înființare și operaționalizare Centru de zi de asistență și recuperare pentru persoanele vârstnice.

Acest centru va fi amenajat într-o clădire deja existentă, situată pe Strada Simion Bărnuțiu, nr. 12, în incinta în care se mai află Serviciul de Ambulanță și Direcția de Sănătate Publică. (foto)
Conform proiectului inițiat de primarul Alin Moldoveanu, care va fi dezbătut de consilieri miercuri, valoarea acestor amenajări este de peste 9,3 milioane lei, din care contribuția de la bugetul local al municipiului Câmpina este de peste 2,08 milioane lei, adică aproximativ 23%.
Lucrările propriu-zise de amenajare a clădirii existente constau în reabilitarea termică a elementelor de anvelopare, reabilitarea termică a sistemului de încălzire, instalarea unor sisteme alternative de producere a enegiei electrice și termice pentru consum propriu, reabilitarea și modernizarea instalației de iluminat, demontarea instalațiilor și echipamentelor montate aprent pe fațade și terase și apoi montarea sau remontarea după lucrările de intervenție, repararea trotuarelor de protecție, crearea de facilități pentru persoanele cu dizabilități, reabilitarea și modernizarea instalației electrice.
Durata de realizare a investiției este de 6-12 luni.


28 Jul 2024 17:40 2749 vizualizari


Comentarii






  • 29.07.2024 15:50 Cetățeanul Cum dracu, asa brusc se găsesc bani pt fel de fel de investiții, acum la terminare de mandat, și 4 ani nu a făcut nimic. A! Un bloc la romi, care a fost masa de vot. În rest nimic. Cartier Voila, și Calea Doftanei, erau proiecte începute dinainte, în rest nimic. Strada Bobalna a devenit precum teren minat, numai găuri în asfalt, și denivelări. Strada Ion Campineanu este pulbere. Și alte străzi la fel. Fostul Parc al Pionerilor, apoi MituKitu, este în ruine, Fântână cu Cireși ca după război. Cea mai slaba administrație din istoria Câmpinei.
  • 29.07.2024 14:49 diss După ce 4 ani administrația actuală nu a fâcut decăt sâ se ținâ de scandaluri și să îi amenințe pe cămpineni că va face ditamai groapa în mijlocul orașului ,dintr-o data acum cănd toți acești habarniști și incompetenți, în frunte cu primarul, vor pleca i-a apucat grija de seniori.Nu mai vâ faceți că lucrați, ați cheltuit aiurea banii bugetului local și logic ar fi ca noua administrație să solicite un audit financiar pentru a vedea pe ce s-au cheltuit sume exorbitante fără nicio finalitate.Să sperăm dar fiind vorba de psd eu cred că nu vor avea acest curaj care de fapt ar trebui să fie primul lucru de fâcut.Dar cum " corb la corb nu își scoate ochii"... Un lucru este cert: Câmpina a " beneficiat" în ultimii 4 ani de cea mai slabă, nepregătită și incompetentă administrație, ever!
  • 28.07.2024 19:15 Muzeul Cladirea marcata in poza, intr-o tara civilizata nu s-ar fi putut construi deloc, pentru ca cele 4 vile istorice din jurul ei ar fi trebuit sa aiba loc de protectie. Este o porcarie ce distruge aspectul zonei. In al doilea rand, daca tot a aparut, si daca tot se spune ca vila Ambulantei este ideala pentru Muzeul orasului, atunci acea cladire trebuia rezervata macar pentru depozitele si spatiile administrative ale muzeului. Campina chiar are mare nevoie de acest muzeu pentru ca e printre putinele orase romanesti care a fost celebru in toata lumea la un moment dat, si chiar am avea cum sa facemun muzeu dinamic, mai interesant chiar decat cel al Sinaii...
844 vizualizari 02 Jun 2026 16:16 Patru balerine din Câmpina vor reprezenta România la Campionatul European de Dans din Macedonia de Nord

Patru balerine din Câmpina vor reprezenta România la Campionatul European de Dans din Macedonia de Nord

La Sala de Sport Politehnica din București s-a desfășurat, la finalul săptămânii trecute, IDO Selecția Națională 2026. Este vorba despre etapa oficială de calificare pentru dansatorii care vor reprezenta România la campionatele europene și mondiale organizate sub egida International Dance Organization (IDO).

citeste mai mult
619 vizualizari 02 Jun 2026 14:40 Pe Strada Cărămidari, din cartierul Voila din Câmpina, au fost montate scurgeri pentru apa pluvială

Pe Strada Cărămidari, din cartierul Voila din Câmpina, au fost montate scurgeri pentru apa pluvială

În cursul zilei de luni, 1 iunie, în urma ploii puternice, pe Strada Cărămidari apa ajunsese la un nivel... din bordură în bordură.

citeste mai mult
660 vizualizari 02 Jun 2026 12:42 Tânăr de 20 ani - fără permis, băut, prins de radar, a fugit de polițiști! Acum, este în arest...

Tânăr de 20 ani - fără permis, băut, prins de radar, a fugit de polițiști! Acum, este în arest...

Polițiștii prahoveni, în timp ce desfășurau activități specifice de supraveghere a traficului rutier la data de 1 iunie, în jurul orei 4.00, au efectuat semnal regulamentar de oprire unui autovehicul care a fost înregistrat de aparatul radar TruCAM cu viteza de 111 km/h pe Bulevardul București din municipiul Ploiești. 

citeste mai mult
536 vizualizari 02 Jun 2026 12:07 Doi bărbați au fost prinși la volan, sub influența alcoolului. Unul la Bănești, celălalt la Poiana Câmpina

Doi bărbați au fost prinși la volan, sub influența alcoolului. Unul la Bănești, celălalt la Poiana Câmpina

În ultimele zile, polițiștii prahoveni au depistat doi bărbați care se aflau la volan sub influența băuturilor alcoolice.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV