O veste tristă a venit miercuri, 23 noiembrie 2022, pe seară... Medicul câmpinean Maria Zaharia a încetat din viață la vârsta de 73 ani.
Întreaga sa viață a fost dedicată medicinei și pacienților săi. S-a născut pe 23 februarie 1949, la București și a absolvit Facultatea de Medicină de la Iași, promoția 1973, fiind repartizată la Institutul ”Matei Balș” din București. Apoi a mai lucrat la Spitalul Județean de Urgență Galați, din anul 1997 fiind șef de secție la Spitalul Municipal Câmpina, până în 2014 cînd a ieșit la pensie. A fost medic primar ATI aproximativ 40 de ani, iar după pensionare a continuat să asigure gărzi la Spitalul Municipal Câmpina, chiar și în perioada dificilă a pandemiei de coronavirus. A fost un adevărat pionier al asistenței sociale, fiind fondator al Asociației ”Iubiți copiii”, în anul 1993, organizație care s-a ocupat de creșterea și îngrijirea a peste o sută de copii, dar și a tinerelor mame, în cele trei case de tip familial construite.
De asemenea, a cochetat și cu politica, chiar candidat din partea Partidului Național Țărănesc la funcția de primar al Câmpinei în anul 2004. S-a înscris în PNȚ în anul 2004, iar din anul 2016 a fost membru în Biroul Național de Conducere al PNȚ Maniu-Mihalache și președinte al organizației județene.
De o eleganță și noblețe sufletească rară, medicul Maria Zaharia lasă un mare gol în viața comunității pe care a slujit-o zeci de ani.
Înmormântarea va avea loc sâmbătă, 26 noiembrie, la Cimitirul Bellu, din București.
Dumnezeu să o odihnească în pace! Sincere condoleanțe familiei!

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.