CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

"Există riscul ca lucrarea de canalizare din Câmpina să nu fie continuată nici în acest an"

- Actualitate -

Nu o spunem noi, o spune chiar primarul municipiului, Horia Tiseanu, care a avut recent o întâlnire cu reprezentanții HidroPrahova. În aceste condiții, ce facem cu străzile din localitate, cele care nu au fost asfaltate pentru că s-a așteptat introducerea canalizării? Este o întrebare la care administrația locală nu are un răspuns cert. 

"Am discutat cu reprezentanții HidroPrahova și cei ai ADI Apă-Canal despre stadiul lucrărilor de canalizare, acolo unde HidroPrahova a angajat un nou consultant. După părerea mea, HidroPrahova cam tergiversează această lucrare, ca să nu spun mai mult, pentru că de fiecare dată ni se spune altceva privind viitorul acestei lucrări. Există riscul ca lucrarea de canalizare să nu fie reluată nici în acest an! De altfel, Primăria Câmpina a transmis o scrisoare oficială către HidroPrahova în care atragem atenţia asupra tuturor acestor lucruri care nu merg bine în relaţia noastră şi le-am precizat că ne rezervăm dreptul de a sesiza autorităţile de mediu şi Corpul de Control al premierului în privinţa tergiversării lucrării de canalizare.
Sunt zone unde lucrarea ar trebui continuată, cum este porțiunea de la sensul giratoriu de la Fibec până la intersecția cu Frații Golești, pentru că dacă nu se realizează această legătură canalizarea de pe Câmpinița nu poate deveni funcțională. Dar sunt și străzi unde lucrarea nici nu a început. În aceste condiţii, am discutat în mai multe rânduri în cadrul Primăriei varianta de a realiza o reparaţie parţială a străzilor cele mai afectate, în special Calea Doftanei. Practic, este vorba de realizarea lucrărilor de reparaţii, cu excepţia ridicării capacelor de canalizare la nivel şi turnării covorului final de asfalt. În această situaţie, însă, va trebui să avem condiţii foarte clare către HidroPrahova şi către viitorul executant al lucrării de canalizare pentru a se reface la aceleaşi standarde infrastructura drumului, pentru că în cazul străzii Calea Doftanei este vorba şi de trafic greu, carosabilul urmând a fi decopertat pe o adâncime de 70cm", a declarat primarul Horia Tiseanu la ședința de săptămâna trecută a Consiliului Local Câmpina.

Primarul le-a mai spus consilierilor că HidroPrahova intenționează să schimbe și conductele de apă, cu fonduri europene prin programul POIM 2014-2020, "dar nu cred că va începe mai devreme de 2-3 ani o astfel de lucrare care are o parte bună – se va înlocui o mare parte a reţelei de apă, dar şi o parte rea – pentru că majoritatea străzilor sunt deja reasfaltate şi vor trebui găurite, fiind greu să se mai refacă la acelaşi standard".


27 Feb 2017 17:48 56993 vizualizari


Comentarii






  • 05.03.2017 10:32 Campina Oana Da ce atata graba au trecut zeci de ani si vor mai trece inca o duzina,rabdare si injuraturi de la cei ce folosesc aceasta zona,e logic sa se inlocuiasaca reteaua de apa veche a orasului ce va dura destul de mult impreuna cu Canalizarea doar suntem in UE nu in fundul gradinii.Politic e un dezastru ,ce sa mai promiti local,mai nimic decat MINCIUNI .Poate DNA va scurta mai mult suferinta si va finaliza si procesul CAST-HidroPh.ce incurca continuarea lucrarilor.Cat despre Primaria Campina ,doar Minciuni ca de obicei.
618 vizualizari 27 May 2026 20:05 Proprietarii locuințelor, inclusiv la blocuri, au și obligații privind menținerea curățeniei spațiilor verzi și trotuarelor

Proprietarii locuințelor, inclusiv la blocuri, au și obligații privind menținerea curățeniei spațiilor verzi și trotuarelor

Mai ales după ultimele ploi, vegetația a crescut din abundență, ceea ce dă serioase bătăi de cap autoriților, inclusiv în gestionarea relației cu cetățenii și, mai ales, cu asociațiile de proprietari.

citeste mai mult
527 vizualizari 27 May 2026 18:07 Avarie la rețeaua de electricitate pe Strada Popa Șapcă. Doi stâlpi au fost „mutați” de o platformă

Avarie la rețeaua de electricitate pe Strada Popa Șapcă. Doi stâlpi au fost „mutați” de o platformă

O platformă a unui utilaj al unei societăți comerciale care efectuează lucrări în zona Muscel a acroșat serios doi stâlpi de electricitate, ceea ce a condus la o avarie în furnizarea acestui serviciu.

citeste mai mult
420 vizualizari 27 May 2026 12:06 Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Când se vor face dezinsecții în parcurile și locurile de joacă din Câmpina

Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Când se vor face dezinsecții în parcurile și locurile de joacă din Câmpina

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

citeste mai mult
681 vizualizari 27 May 2026 11:51 Capcana din trotuar, chiar în centrul Câmpinei!

Capcana din trotuar, chiar în centrul Câmpinei!

Pe Strada Republicii, în apropierea trecerii de pietoni dintre Complexul comercial Romal și parcarea din fața Complexului Carrefour, este o adevărată capcană.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV