CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Eveniment de excepție - vernisajul Salonului Internațional de Fotografie de la Câmpina, ediția a II-a

- Eveniment -

Eveniment de excepție - vernisajul Salonului Internațional de Fotografie de la Câmpina, ediția a II-a

Pe 13 ianuarie 2018, la ora 14.00, la Casa de Cultură "Geo Bogza" are loc vernisajul celei de-a doua ediții a Salonului Internațional de Fotografie - Câmpina, International Exhibition of Photography, eveniment desfășurat sub înaltul patronaj al Societății Americane de Fotografie, Uniunii Globale a Fotografiei și Image Colleague Society International. Inițiatorul și directorul acestui salon de fotografie este Răzvan Băleanu, un tânăr câmpinean care a decis să pună localitatea sa natală pe harta mondială a fotografiei.

562 de artiști fotografi din 62 de țări s-au înscris la Salonul Internațional Câmpina 2017, fiind trimise în total 7.157 de lucrări pentru cele cinci secțiuni - color open, monochrome open, travel, photojournalism și nature. Vernisajul din 13 ianuarie va consta într-o proiecție video, ilustrată muzical, a fotografiilor premiate și a unei părți din fotografiile acceptate în concurs. De asemenea, va fi realizată o expoziție cu o selecție a fotografiilor premiate. 
"Ediția a II-a a Salonului Internațional de Fotografie Câmpina 2017 ne-a oferit o imensă bucurie datorită unei participări foarte mari și, totodată, deosebit de valoroasă. Am primit lucrări de excepție din 62 de țări ale lumii, de la 562 de autori. Peste 7.000 de lucrări. Această statistică uluitoare ne-a conferit titlul de cel mai mare Salon de Artă Fotografică organizat vreodată în România. Câmpina își consolidează, astfel, poziția pe harta mondială a fotografiei, dovedind că suntem un tradițional punct de întâlnire al marilor artiști fotografi din întreaga lume. Vă așteptăm cu drag la vernisajul nostru de la Câmpina, dar vă invităm și pe site-ul nostru - http://www.campinaexhibitions.net/ pentru a vedea toate fotografiile de la această ediție și de la ediția anterioară, dar și pentru a afla informații despre noi, ne-a declarat Răzvan Băleanu. 

Răzvan Băleanu are 33 de ani, a absolvit UNATC - specializarea Imagine de film și televiziune și este membru al Societății Americane de Fotografie, Federației Internaționale de Artă Fotografică, Uniunii Globale a Fotografilor, Image Colleague Society International și Uniunii Artiștilor Plastici din România. Are peste 90 de medalii, premii și mențiuni de onoare și peste 800 de lucrări acceptate la saloanele internaționale de artă fotografică. Lucrările sale au fost expuse în peste 30 de țări din întreaga lume. Pasiunea pentru arta fotografică a moștenit-o de la bunicul său, Constantin Brăilov, un pionier al fotografiei în anii 1920-1940. Răzvan este fiul lui Șerban Băleanu, unul dintre autorii albumului monografic "Câmpina 500".


03 Jan 2018 13:34 6054 vizualizari


Comentarii






  • 08.01.2018 15:34 pro foto interesant amestecul de romana cu engleza, sa nu mai vorbim de site care este exclusiv in engleza. felicitari pentru proiect! o bila neagra pentru site si afis
423 vizualizari 08 Nov 2025 12:20 ”Nostalgii” cu parfum de toamnă târzie la vernisajul expoziției Elenei Toma și Cristianei Anton

”Nostalgii” cu parfum de toamnă târzie la vernisajul expoziției Elenei Toma și Cristianei Anton

Foaierul Casei de Cultură ”Geo Bogza” din Câmpina a fost vineri seara gazda unui vernisaj al expoziției intitulate ”Nostalgii”, în cadrul căreia au expus Cristiana Anton și Elena Toma.

citeste mai mult
334 vizualizari 08 Nov 2025 10:26 Seratele Culturale Elstar. Strănepoata lui Ioan Slavici și-a lansat cel mai recent volum

Seratele Culturale Elstar. Strănepoata lui Ioan Slavici și-a lansat cel mai recent volum

Librăria Elstar din centrul municipiului Câmpina a găzduit o nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar, fiind o seară dedicată literaturii contemporane și dialogului cu cititorii.

citeste mai mult
496 vizualizari 04 Nov 2025 19:25 Seratele Culturale Elstar. Pădurile își vor spune povestea...

Seratele Culturale Elstar. Pădurile își vor spune povestea...

Vineri, 7 noiembrie, de la ora 17.30, va avea loc o nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar de la Câmpina, invitată fiind scriitoarea Cristina Struțeanu, care își va lansa volumul ”Mai departe... Mai aproape... Fetele pădurii”.

citeste mai mult
3030 vizualizari 01 Nov 2025 18:38 Lorena Crintea – “Femeia de afaceri a anului 2025”. Trofeul i-a fost acordat la Gala Topul Firmelor Prahovene 2025, organizată de CCI

Lorena Crintea – “Femeia de afaceri a anului 2025”. Trofeul i-a fost acordat la Gala Topul Firmelor Prahovene 2025, organizată de CCI

Cea de-a 32-a ediție a Galei Topul Firmelor Prahovene a avut loc vineri, 31 octombrie 2025, la Complexul Ramatuelle din Păulești.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV