Într-un anonimat nedrept şi în condiţii destul de precare, la baza sportivă de la Căminul Petrol a avut loc sâmbătă Memorialul 'Luca Henegar', competiţie organizată de CSS Constantin Istrati Câmpina şi finanţată de Consiliul Local. Au fost invitaţi elevi de la toate şcolile din Câmpina şi din localităţile limitrofe, dar competiţia şi memoria fostului mare profesor şi antrenor de atletism au fost onorate doar de elevi de la Colegiul Tehnic 'Constantin Istrati' (cei mai mulţi) şi Colegiul Naţional 'Nicolae Grigorescu' (5 elevi). Cu toate acestea, a fost o întrecere frumoasă, care a adus bucurie participanţilor şi a însemnat o nouă reuşită pentru atletismul câmpinean.
Organizatorii au decis să programeze trei probe în cadrul acestei competiţii - traseu de viteză şi agilitate, aruncarea greutăţii şi săritura în lungime cu elan, pentru fiecare dintre acestea fiind trei categorii de vârstă - 8-9 ani, 10-11 ani şi 12-13 ani, atât la fete, cât şi la băieţi. Iată şi rezultatele înregistrate:
Traseu de viteză şi agilitate
Fete, 8-9 ani
1. Iulia Cristea, 2. Patricia Mocanu, 3. Sofia Mosor
Fete, 10-11 ani
1. Iana Seneş, 2. Clara Seneş, 3. Delia Ispas
Fete, 12-13 ani
1. Ana Gorodeschi, 2. Maria Popa, 3. Silvia Şoldan
Băieţi, 8-9 ani
1. Eduard Unguroaică, 2. Gabriel Văcărescu, 3. Şerban Anghel
Băieţi, 10-11 ani
1. Ştefan Gagiu
Băieţi, 12-13 ani
1. Teodor Enache, 2. Rareş Anghel, 3. Victor Andrei
Aruncarea greutăţii
Fete, 10-11 ani
1. Iana Seneş, 2. Eva Duţă
Fete, 12-13 ani
1. Elena Barbu, 2. Heba Wagdy, 3. Elisa Tabacu
Băieţi, 8-9 ani
1. David Marin
Băieţi, 12-13 ani
1. Teodor Enache, 2. Ciprian Costache, 3. Rareş Anghel
Săritura în lungime cu elan
Fete, 8-9 ani
1. Iulia Cristea, Patricia Mocanu, Sofia Mosor
Fete, 10-11 ani
1. Clara Seneş, 2. Delia Ispas, 3. Antonia Crăciun
Fete, 12-13 ani
1. Serena Neaţa, 2. Livia Şoldan, 3. Maria Popa
Băieţi, 8-9 ani
1. Eduard Unguroaică, 2. Gabriel Văcărescu, 3. Octavian Cristea
Băieţi, 10-11 ani
1. Ştefan Gagiu
Băieţi, 12-13 ani
1. Victor Andrei, 2. Rareş Anghel, 3. Ciprian Costache.

Ion Alexe este cel mai mare sportiv al Câmpinei din toate timpurile. Vicecampion olimpic la box, categoria grea, la Jocurile Olimpice de la Munchen 1972, participant la Jocurile Olimpice de la Ciudad de Mexico 1968, campion european, multiplu campion național, Ion Alexe va împlini sâmbătă, 25 iulie, frumoasa vârstă de 80 ani.

La Tg. Mureș a avut loc la finalul săptămânii trecute Cupa României la natație, competiie care a încheiat sezonul pentru majoritatea înotătorilor.

Etapa a doua a Cupei Valahiei la rugby în 7 feminin, categoria sub 14 ani, a avut loc duminică la Pravăț - Argeș.

O căldură aproape insuportabilă a fost principalul element al meciului amical pe care Sportul Câmpina l-a susținut duminică dimineață în deplasare, în fața formației Unirea Cocorăștii Colț.