Președintele Klaus Iohannis a anunțat, miercuri seara, restricțiile care vor fi impuse începând de luni, respectiv doar vaccinații vor mai putea circula noaptea, certificatul verde va fi obligatoriu pentru majoritatea activităților, iar masca redevine obligatorie peste tot, inclusiv pe stradă.
Guvernul României va emite cel mia târziu vineri un act normativ prin acre va reglementa detaliat noile restricții, care ar urma să intre în vigoare luni, 25 octombrie. În afara restricțiilor deja amintite, pe care președintele Iohannis le-a anunțat miercuri seară, o lată măsură va fi și acordarea unei vacanțe de două săptămâni pentru toate formele de învățământ - primar, gimnazial, liceal. În mod normal, urmau ca săptămân viitoare să ia o vacanță de o săptămână doar elevii din ciclul primar. În schimb, prin noile restricții, timp de două săptămâni toți elevii vor fi în vacanță, măsură prin care se speră la o reducere considerbilă a numărului noi de infectări.
Vor reveni cu informații detaliate în momentul în care autoritățile vor adopta măsurile anunțate.

Liceele câmpinene pun la dispoziția absolvenților de clasa a VIII-a, în acest an, 646 locuri la învățământul de zi, 28 dintre acestea fiind pentru învățământ dual.

Primăria Câmpina a transmis următorul comunicat de presă privind manevrele tehnice care sunt programate miercuri, 24 iunie, la Barajul Paltinu.

Guvernul României a aprobat, într-o ședință extraordinară desfășurată luni seară, alocarea sumei de 32 milioane lei de la Fondul de Rezervă Bugetară pentru județul Prahova. Suma este destinată asigurării unor surse alternative de apă la Barajul Paltinu.

Pe Strada Zorilor din cartierul Turnătoriei se lucrează la refacerea parcării.