Nu numai Câmpina are motive de nemulțumire privind calitatea serviciilor oferite de HidroPrahova, operatorul regional de apă și canalizare al județului. Ba chiar, primarul unei localități pare dispus să dea HidroPrahova în judecată și să-i pună la... plată!
Este vorba de Bogdan Novac, primarul orașului Breaza, exasperat de numeroasele plângeri pe care locuitorii din acest oraș le fac pe bună dreptate asupra calității serviciilor oferite de operatorul de apă și canalizare. În Breaza, în ultimele două zile au fost patru avarii ceea ce a dus la oprirea apei, iar situația se repetă din ce în ce mai des. Primarul Bogdan Novac este foarte nemulțumit de activitatea HidroPrahova și ia în calcul să acționeze în instanță societatea și să ceară despăgubiri atât pentru distrugerea periodică a domeniului public, pentru lipsa serviciilor asumate prin contract către cetățeni, dar și pentru disconfortul creat.
Vă reamintim că, la Câmpina, la precedenta ședință a Consiliului Local, consilierul Cosmin Raț a cerut un punct de vedere juriștilor administrației locale privind... exclusivitatea pe care HidroPrahova o are sau nu asupra asigurării serviciilor de apă și canal în Câmpina. Așteptăm cu interes răspunsul juriștilor...
Este evident că sunt tot mai mulți oameni și tot mai multe localități nemulțumiți de serviciile operatorului regional de apă și canalizare. O problemă care este greu de crezut că se va rezolva odată cu instalarea noii puteri rezultate în urma alegerilor din 9 iunie. Dar, cine știe...

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.