La Ploiești a avut loc vineri tragerea la sorți a președinților și locțiitorilor birourilor electorale de circumscripție pentru alegerile locale din 5 iunie 2016. La Câmpina, președintele BEC este judecătorul Ioana Buliga, cea care din 2015 este președintele Judecătoriei Câmpina. Locțiitor - judecătorul Mirela Andreea Duță.
Iată care sunt președinții și locțiitorii birourilor de circumscripție din localitățile vecine Câmpinei:
- Breaza: președinte - Eleonora Dulamă, locțiitor - Ileana Cristina Săvulescu
- Bănești: președinte - Mariana Petre, locțiitor - Mariana Filimon
- Brebu: președinte - Dan Andrei Enescu, locțiitor - Amalia Nițeanu
- Cornu: președinte - Simona Tarașov, locțiitor - Irina Dobre
- Poiana Câmpina: președinte - Mădălina Graure, locțiitor - Lăcrămioara Ploscaru
- Provița de Jos: președinte - Maria Negulescu, locțiitor - Lorena Mihaela Baicu
- Provița de Sus: președinte - Marilena Grigore, locțiitor - Irina Gabriela Dinu
- Scorțeni: președinte - Roxana Ioniță, locțiitor - Aurelia Iordache
- Secăria: președinte - Dorina Baniță, locțiitor - Gheorghe Oprica
- Șotrile: președinte - Liliana Jianu, locțiitor - Mihaela Manole
- Telega: președinte - Cristina Cojocaru, locțiitor - Elena Condruz
- Valea Doftanei: președinte - Adriana Vlad, locțiitor - Mihaela Moise
Toți președinții și locțiitorii birourilor electorale de circumscripție sunt judecători, avocați, procurori sau grefieri, membri ai Corpului Experților Electorali, constituit din acest an. Vă reamintim că Biroul Electoral Județean Prahova (BEJ) este format din trei persoane: președinte - judecător Aura Daniela Popescu, vicepreședinte - judecător Gabriela Mihai, reprezentant al Autorității Electorale Permanente în BEJ - Cătălin Nițu.

În ședința din 27 noiembrie 2025 a Consiliului Județean Prahova au fost prezentate oficial concluziile Raportului de audit financiar realizat de Curtea de Conturi - Camera de Conturi Prahova asupra situațiilor financiare pentru perioada 2020-2024.

În cadrul ședinței Consiliului Local Câmpina de joi seară, primarul Irina Nistor a vorbit despre continuarea lucrărilor prin HidroPrahova în cadrul proiectului european privind modernizarea și extinderea rețelei de apă și canalizare.

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au pus în executare, la data de 26 noiembrie, două mandate de percheziție domiciliară în comunele Bărcănești și Florești, la adresele unei persoane bănuite de comiterea infracțiunii de prepararea, producerea, experimentarea, deținerea, transmiterea sub orice formă, depozitarea, distrugerea, comercializarea, precum și foloisrea de articole pirotehnice din categoriile F2, F3, F4, T1, T2, P1, P2, efectuate fără drept, faptă prevăzută de Legea nr. 126/1995 privind regimul materiilor explozive.

Procurorii DIICOT au descins în cursul dimineții de joi, 27 noiembrie, inclusiv în Prahova, în cadrul unui dosar în care sunt vizate firme care comercializează combustibili.