CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Profesorul Constantin Trandafir, aniversat printre cărți și prieteni, la Biblioteca Municipală Câmpina, la împlinirea a 80 de ani

- Eveniment -

Profesorul Constantin Trandafir, aniversat printre cărți și prieteni, la Biblioteca Municipală Câmpina, la împlinirea a 80 de ani

Profesorul Constantin Trandafir, cetățean de onoare al municipiului Câmpina, a împlinit marți, 4 iunie, 80 de ani. O vârstă frumoasă, o viață dedicată culturii românești și ce loc mai inspirat pentru o astfel de aniversare decât înconjurat de cărți, inclusiv de cărțile sale, la Biblioteca Municipală "Dr. C. I. Istrati".

La împlinirea frumoasei vârste de 80 de ani, profesorul doctor Constantin Trandafir a avut alături familia, câțiva dascăli, dar și prieteni de-ai săi, scriitori, precum și simpli câmpineni, iubitori ai cărților și ai valorilor locale. Dascăl a zeci de generații de liceeni din Câmpina, profesorul de limba și literatura română Constantin Trandafir este și un cunoscut și temut critic și istoric literar. Are la activ mii de articole publicate, fie în reviste de specialitate, fie în presa locală, acolo unde a scris și multe editoriale, intrând în polemici aprinse cu vremurile și oamenii care le susțineau. Dar mai presus de toate, profesorul Constantin Trandafir a scris multe cărți. Chiar la aniversarea sa a mai lansat un volum - "Trei crai plus Infernul".
La aniversarea de la Biblioteca Municipală "Dr. C. I. Istrati" s-au spus cuvinte frumoase despre sărbătorit, s-au acordat diplome, s-a citit din scrierile lui Constantin Trandafir. Au fost momente emoționante, fiind omagiat un om care și-a pus viața în slujba culturii românești.
La mulți ani, domnule profesor Constantin Trandafir!


04 Jun 2019 22:12 7830 vizualizari


Comentarii






  • 04.06.2019 22:52 Manea Ioan La multi ani domnule profesor Constantin Trandafir , va urează un fost elev !
287 vizualizari 24 Jun 2025 21:53 Ziua Universală a Iei a fost marcată și la Câmpina

Ziua Universală a Iei a fost marcată și la Câmpina

24 Iunie este Ziua Universală a Iei Românești, în zi de mare sărbătoare creștină - Nașterea Sf. Ioan Botezătorul, cunoscută în popor ca Sânzienele sau Drăgaica. Momentul a fost marcat și la Câmpina în cadrul unui mic spectacol care a avut loc marți, 24 iunie, la ceas de seară, pe scena Casei de Cultură ”Geo Bogza”.

citeste mai mult
342 vizualizari 24 Jun 2025 20:58 Ceremonie de Ziua Drapelului Național în Parcul Regele Mihai I din centrul Câmpinei

Ceremonie de Ziua Drapelului Național în Parcul Regele Mihai I din centrul Câmpinei

Ziua Drapelului Național este sărbătorită în fiecare an la data de 26 iunie.

citeste mai mult
386 vizualizari 24 Jun 2025 14:58 La Castelul Hasdeu Câmpina va avea loc ”Sărbătoarea celor două Iulii”

La Castelul Hasdeu Câmpina va avea loc ”Sărbătoarea celor două Iulii”

Miercuri, 2 iulie, de la ora 11.00, la Castelul Hasdeu, din Câmpina, va fi sărbătoare. Așa cum este tradiția, pe 2 iulie, vor fi sărbătorite cele două Iulii din viața savantului BP Hasdeu - soția și fiica.

citeste mai mult
509 vizualizari 22 Jun 2025 22:48 Societatea Filarmonică din Câmpina la raport - multe activități frumoase și completarea Comitetului Director

Societatea Filarmonică din Câmpina la raport - multe activități frumoase și completarea Comitetului Director

Societatea Filarmonică din Câmpina a avut sâmbătă, 21 iunie, Adunarea Generală, în cadrul unui eveniment mai amplu care a avut loc la Casa de Cultură ”Geo Bogza”.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV