Prețuire pentru artiști. Diplomă de excelență pentru formația Alesis din partea Instituțiilor de Cultură ale MApN
Eveniment (Categoria articolului)
La Sala de Marmură a Cercului Militar Național din București a avut loc recent un eveniment de excepție, un eveniment important în cariera extraordinară a formației Alesis. Alina și Romeo Negoiasă, câmpinenii noștri dragi și față de care parcă nu am fost niciodată suficient de recunoscători, au mai atins un vârf. Înconjurați de prieteni dragi, de personalități ale lumii culturale, Alina și Romeo Negoiasă - adică Alesis - au primit "Diploma de excelență pentru o carieră exemplară în domeniul artistic" din partea Ministerului Apărării Naționale. Pentru că "Armata prețuiește artiștii" și pentru că "Muzica se numără printre fenomenele care îi apropie pe oameni", formația Alesis a fost premiată pentru darurile muzicale de excepție oferite publicului de către general - locotenent doctor Cătălin Zisu, coordonatorul Instituțiilor de Cultură ale Armatei Române.
La Cercul Militar Național nu a fost doar o premiere, ci și lansarea ultimelor două albume purtând marca Alesis - "Refrenele iubirii" și "De pahar, de dulce-amar". Evenimentul este descris de Alina Negoiasă în câteva cuvinte: "A fost o seară de basm! Ne-am simțit apreciați, iubiți și respectați. Ne-am simțit ARTIȘTI! Distincțiile primite, marea de flori și de cuvinte apreciative, căldura cu care am fost primiți pe scenă, toate la un loc ne-au adus un prinos de fericire în casa sufletului, ne-au arătat că suntem pe drumul cel bun și suntem mai hotărâți ca oricând să nu dezamăgim în toate proiectele ce vor urma!".
Cu aceste două albume, Alina și Romeo Negoiasă ne dau o nouă dovadă a virtuozității lor, a talentului înnăscut, dar și a muncii uriașe care stă în spatele acestor realizări importante. Și mai stă ceva în spatele acestor reușite - bucuria. Bucuria de a cânta, de a compune, de a veni în fața publicului cu muzică de calitate. Putem spune că aceste două albume lansate acum sunt albume de autor, pentru că, din cele 35 de cântece, Romeo Negoiasă a compus muzica la 33 și a scris versurile pentru 19 dintre piese. Un nou vârf atins de Alesis.
Au fost mulți oameni alături de Alesis la acest eveniment. Mulți și minunați - soliști celebri, textieri, compozitori, colaboratori, realizatori de emisiuni. Prieteni dragi care înseamnă mult pentru Alesis și pentru care Alesis înseamnă enorm. Așa cum înseamnă și pentru Câmpina, cum trebuie să însemne!
(Fotografii puse la dispoziție de formația Alesis)
Comentarii
- 03.07.2019 06:59 Felicitări formației Alesis. P.S. Rușine primăriei.
- 03.07.2019 15:43 Bine ca ii vede MApN si Primaria Campina nu !!!
Eveniment

Câmpina a demonstrat că are talente care pot susține un spectacol foarte reușit
Unul dintre obiectivele nedeclarate ale primei ediții a Festivalului CâmpinArtelor și Sporturilor a fost acela de a demonstra că există pe plan local talente care pot susține un spectacol foarte reușit, atât cu soliști, cât și cu instrumentiști, cu grupuri vocal-instrumentale, dar și cu ansambluri folclorice de dansuri.

”Pedalăm cu zâmbete”, un marș al bicicliștilor în cadrul Festivalului CâmpinArtelor și Sporturilor
Câteva zeci de bicicliști, dintre care - foarte îmbucurător - mulți copii, s-au aliniat duminică, 17 septembrie, în fața Centrului de Informare și Promovare Turistică din Câmpina pentru un marș intitulat ”Pedalăm cu zâmbete”.
Alte stiri recente
La Câmpina, noul an școlar a început cu probleme cu iz politic și nu numai
Suntem doar în a doua săptămână a noului an școlar și deja apar probleme cu un puternic iz... politic, ceea ce nu ar avea ce să caute într-o societate normală, într-un sistem de educație sănătos. Se întâmplă la Câmpina unde apropierea anului electoral 2024 pare să fi încețoșat mințile unor politicieni care par dispuși la orice de dragul unor voturi.

A fost dat startul lucrărilor de realizare a rețelelor de apă și canalizare în Breaza, Comarnic și Sinaia
Miercuri, 20 septembrie, în localitățile Breaza, Comarnic și Sinaia a fost dat startul oficial al lucrărilor de realizare a rețelei de apă și canalizare, proiect care se derulează prin Hidro Prahova, cu finanțare europeană, valoarea totală - pentru toate cele 42 localități din județ, incluse în acest proiect - fiind de aproximativ 700 milioane euro.