Joi, 27 iunie, de la ora 16.30, va avea loc o nouă ședință a Consiliului Local Câmpina, pe ordinea de zi aflându-se și un proiect, inițiat de primarul Horia Tiseanu, privind aprobarea unor taxe pentru închirierea, vânzarea sau concesionarea prin licitație publică a unor bunuri imobile (terenuri, clădiri) aparținând municipiului Câmpina, adică Primăriei și instituțiilor subordonate.
Proiectul a fost inițiat la solicitarea Oficiului de Transport și Avize și în conformitate cu regulamentul aprobat de Consiliul Local în noiembrie 2018. Și iată taxele propuse și cuantumul acestora:
- pentru închirierea prin licitație publică a bunurilor imobile: 50 lei - taxa de participare la licitație; 50 lei - taxa pentru punerea la dispoziția ofertanților a documentației aferente licitației; garanția de participare - 10% din prețul de pornire;
- pentru vânzarea sau concesionarea prin licitație publică a unor bunuri imobile: 100 lei - taxa de participare; 100 lei - taxa pentru punerea la dispoziția ofertanților a documentației; garanția de participare - 15% din prețul de pornire.
Conform expunerii de motive a primarului Horia Tiseanu și conform raportului de specialitate al Oficiului Transport și Avize, taxele propuse prin acest proiect sunt necesare pentru acoperirea cheltuielilor legate de organizarea acestor licitații. "La fundamentarea acestor taxe ne-am inspirat și din practica altor autorități publice, considerând că este justificată în raport cu cheltuielile efectuate cu multiplicarea documentelor necesare punerii la dispoziția ofertanților", se precizează în raportul de specialitate al Oficiului Transport și Avize.

Exasperarea câmpinenilor privind lucrările cu fonduri europene, derulate prin HidroPrahova, s-a transferat inclusiv la nivelul primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor, care i-a convocat joi, 3 septembrie, pe reprezentanții tuturor părților implicate în derularea acestor lucrări, dar și pe reprezentanții Poliției Municipale.

După cum știți, din 25 august 2026, odată cu intrarea în vigoare a Legii 169/2026 privind Codul amenajării teritoriului, urbanismului și construcțiilor (CATUC), la Primăria Câmpina au fost suspendate temporar serviciile privind actele de urbanism.

Noi restricții de circulație pe Strada Orizontului din municipiul Câmpina, pentru executarea lucrărilor de modernizare a acestei artere rutiere importante.

Bazinul de înot din Câmpina va fi închis în perioada 7-13 septembrie 2026 pentru efectuarea lucrărilor de igienizare și curățenie.