Joi, 27 iunie, de la ora 16.30, va avea loc o nouă ședință a Consiliului Local Câmpina, pe ordinea de zi aflându-se și un proiect, inițiat de primarul Horia Tiseanu, privind aprobarea unor taxe pentru închirierea, vânzarea sau concesionarea prin licitație publică a unor bunuri imobile (terenuri, clădiri) aparținând municipiului Câmpina, adică Primăriei și instituțiilor subordonate.
Proiectul a fost inițiat la solicitarea Oficiului de Transport și Avize și în conformitate cu regulamentul aprobat de Consiliul Local în noiembrie 2018. Și iată taxele propuse și cuantumul acestora:
- pentru închirierea prin licitație publică a bunurilor imobile: 50 lei - taxa de participare la licitație; 50 lei - taxa pentru punerea la dispoziția ofertanților a documentației aferente licitației; garanția de participare - 10% din prețul de pornire;
- pentru vânzarea sau concesionarea prin licitație publică a unor bunuri imobile: 100 lei - taxa de participare; 100 lei - taxa pentru punerea la dispoziția ofertanților a documentației; garanția de participare - 15% din prețul de pornire.
Conform expunerii de motive a primarului Horia Tiseanu și conform raportului de specialitate al Oficiului Transport și Avize, taxele propuse prin acest proiect sunt necesare pentru acoperirea cheltuielilor legate de organizarea acestor licitații. "La fundamentarea acestor taxe ne-am inspirat și din practica altor autorități publice, considerând că este justificată în raport cu cheltuielile efectuate cu multiplicarea documentelor necesare punerii la dispoziția ofertanților", se precizează în raportul de specialitate al Oficiului Transport și Avize.

Acesta ar putea fi rezultatul adoptării unui proiect de hotărîre a Consiliului Local Câmpina, care a constatat că terenul fostei Turnătorii este neîngrijit.

Joi, 18 decembrie, este ședința ordinară a Consiliului Local Câmpina. Pe ordinea de zi a ședinței, printre punctele care vor intra în discuția aleșilor locali se numără și un proiect de modificare a unei hotărâri anterioare privid stabilirea și delimitarea zonelor de impozitare ale municipiului Câmpina.

UPDATE - ISU a anunțat că incendiul a pornit, cel mai probabil, de la o afumătoare lăsată nesupravegheată. Incendiul a fost lichidat.
Puțin înaintea orei 7 în dimineața zilei de sâmbătă s-a dat alarma. Un incendiu la Bordeni, sat al comunei Scorțeni.

Înaite de criza apei, administrația locală din Câmpina anunța o surpriză pentru mari și mici - un patinoar pe locul actualului teren de minifotbal de lângă ștrandul (nefuncțional) din apropierea Casei Tineretului.