Primăria Câmpina a anunțat, prin intermediul unui comunicat de presă, că începând de luni, 11 mai, continuă activitățile de dezinfecție la nivelul străzilor, trotuarelor, platformelor de gunoi, dar și în scările blocurilor din localitate. Până în acest moment, în afara sumelor alocate de la bugetul local pentru cele două spitale, de la bugetul local s-au cheltuit în campania anti-COVID-19 peste 200.000 lei.
Primăria Câmpina a dispus demararea unei a treia campanii de dezinfectare la nivelul blocurilor de locuințe din municipiu, în spații comune - casa scării și lifturi, în conformitate cu prevederile ordonanțelor militare privind măsuri de prevenire a răspândirii COVID-19. Începând de luni, 11 mai, municipalitatea derulează, zilnic, prin operatorul Floricon Salub acțiuni de dezinfectare la nivelul asociațiilor de proprietari aflate pe raza municipiului Câmpina. Substanța utilizată în cadrul acestor lucrări este un dezinfectant de uz general, biocid și este avizată de Ministerul Sănătății. Municipalitatea câmpineană roagă asociațiile de proprietari să asigure accesul în casa scării pentru a se executa serviciile respective în condiții optime, iar un reprezentant al blocului să confirme prestarea acestora.
De asemenea, Primăria Câmpina reamintește că programul de dezinfecție a început din 16 martie, dată de la care săptămânal au fost dezinfectate zonele centrale și zonele intens circulate, dar și platformele cu deșeuri selective și gunoi menajer, în vreme ce din două în două săptămâni au fost dezinfectate străzile și trotuarele, dar și spațiile comune din scările de bloc, această campanie fiind la al treilea ciclu de efectuare. În același timp, pe lângă sumele alocate prin hotărâri ale Consiliului Local pentru susținerea activității la cele două spitale din localitate - 300.000 lei pentru Spitalul Municipal și 60.000 lei pentru Spitalul de Psihiatrie Voila, până acum s-au cheltuit peste 200.000 lei de la bugetul local pentru achiziția de materiale și campaniile de dezinfecție.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

La solicitarea Primăriei Câmpina, operatorul Floricon Salub a anunțat un program pentru realizarea dezinsecției în spațiile verzi din Câmpina.

Valea Doftanei a fost serios afectată de ruperea de nori de sâmbătă după-amiază, prevenită prin trei mesaje RO-ALERT.

HidroPrahova a anunțat că sut posibile perturbări ale furnizării apei. Probabil că lumea se aștepta la mai multă claritate și precizie din partea societății care are unul dintre cele mai ridicate prețuri la apă din România. Dar, probabil, atât s-a putut...