Pentru că nouă ne pasă de Câmpina, am decis să continuăm să vă prezentăm lucruri care nu sunt așa cum ar trebui să fie. Pot părea detalii sau lucruri mărunte, dar ar trebui cu toții să știm că în viață detaliile fac diferența de multe ori. Acesta este un serial în care vom atrage atenția asupra unor lucruri care nouă nu ni se par în regulă și promitem să revenim asupra fiecărui subiect în parte, dacă situația semnalată de noi se remediază. Sau nu...
Zilele acestea, indicatorul de la intersecția Străzii Orizontului cu Bulevardul Nicoale Bălcescu, din dreptul Casei Tineretului, arăta... exact ca în imagine... Probabil, doar s-a slăbit un șurub care ținea suportul indicatorului prins de stâlpul de iluminat, dar... imaginea era dezolantă pentru un oraș european în mileniul III. Culmea, tocmai Strada Orizontului să rămână fără... orizont.
Acesta este un serial în care dorim să-i implicăm și pe câmpineni, pentru că tuturor ar trebui să ne fie dragă localitatea noastră și astfel arătăm că ne pasă cu adevărat. Așadar, dacă aveți imagini sau informații care considerați că pot sta la baza unui episod al acestui serial, vă așteptăm la numărul de whatsapp 0733.388.425.

În cadrul ședinței Consiliului Local Câmpina de joi seară, primarul Irina Nistor, răspunzând unei întrebări, a vorbit despre continuarea lucrărilor prin HidroPrahova în cadrul proiectului european privind înlocuirea și extinderea rețelei de apă și canalizare.

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au pus în executare, la data de 26 noiembrie, două mandate de percheziție domiciliară în comunele Bărcănești și Florești, la adresele unei persoane bănuite de comiterea infracțiunii de prepararea, producerea, experimentarea, deținerea, transmiterea sub orice formă, depozitarea, distrugerea, comercializarea, precum și foloisrea de articole pirotehnice din categoriile F2, F3, F4, T1, T2, P1, P2, efectuate fără drept, faptă prevăzută de Legea nr. 126/1995 privind regimul materiilor explozive.

Procurorii DIICOT au descins în cursul dimineții de joi, 27 noiembrie, inclusiv în Prahova, în cadrul unui dosar în care sunt vizate firme care comercializează combustibili.

În Parcul Regele Mihai I din centrul municipiului Câmpina va avea loc duminică, 30 noiembrie, de la ora 18.00, momentul mult așteptat al aprinderii iluminatului festiv de sărbători.