CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

DNA a finalizat cercetările. Primarul Horia Tiseanu va fi trimis în judecată pentru infracțiuni de corupție

- Actualitate -

DNA a finalizat cercetările. Primarul Horia Tiseanu va fi trimis în judecată pentru infracțiuni de corupție

Procurorii DNA Ploiești au finalizat cercetările în cazul primarului municipiului Câmpina, Horia Tiseanu. Surse judiciare ne-au declarat că Horia Tiseanu a fost chemat ieri de procurori, i s-a comunicat finalizarea cercetării, i-a fost prezentat materialul de urmărire penală și a fost anunțat că va fi trimis în fața instanței. Aceasta este ultima fază înainte de întocmirea rechizitoriului și trimiterea efectivă în judecată. 

Interesant este faptul că din dosarul mare de urmărire penală pe care primarul Câmpinei îl avea la DNA, cel în care era acuzat de abuz în serviciu, delapidare și luare de mită, pentru fiecare cauză în parte s-a făcut dosar separat, iar potrivit surselor noastre, cercetările au fost finalizate în primele două cauze - abuzul în serviciu și delapidarea. În privința luării de mită, cercetările continuă și chiar au fost extinse. Trimiterea în judecată se face cu inculpatul aflat sub control judiciar, iar instanța va decide dacă menține această măsură și pe perioada procesului.
Înainte de judecata pe fond, se va ajunge mai întâi la judecătorul de cameră preliminară, care, conform legii, va verifica legalitatea sesizării instanței și a administrării probelor. Abia apoi se va ajunge la judecata pe fond. Cel mai probabil, procesul va începe după vacanța judecătorescă, deci undeva spre toamna acestui an.

Vă reamintim că procurorii DNA l-au acuzat pe primarul Câmpinei de abuz în serviciu - pentru că a dispus achiziționarea unei mașini (Opel Insignia) de aproape 30.000 euro "în scopul folosirii personale și exclusive, cu încălcarea dispozițiilor legale" și de delapidare - din cauza unei mari cantități de carburant, cumpărată din bani publici de Primărie, dar pentru care nu există justificare cum și unde a fost folosită. În ceea ce privește luarea de mită, unde cercetările continuă, potrivit DNA este vorba despre implicarea primarului în licitația pentru montarea de termopane la Casa Tineretului, Horia Tiseanu primind 10% din valoarea contractului de la firma care a executat lucrările.


16 Jun 2017 13:02 14982 vizualizari


Comentarii






348 vizualizari 29 Jun 2026 20:18 82 absolvenți ai Școlii de Poliție Câmpina au făcut primul pas pe poarta IJP Prahova

82 absolvenți ai Școlii de Poliție Câmpina au făcut primul pas pe poarta IJP Prahova

Începând de luni, 29 iunie, 82 tineri polițiști, absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr” Câmpina, au făcut primul pas în cariera lor profesională, alăturându-se colectivului Inspectoratului de Poliție Județean Prahova.

citeste mai mult
465 vizualizari 29 Jun 2026 20:04 Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Consiliul Local va decide viitoarea destinație pentru clădirea fostului Centru Turistic

Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. Consiliul Local va decide viitoarea destinație pentru clădirea fostului Centru Turistic

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

citeste mai mult
371 vizualizari 29 Jun 2026 12:11 Pe perioada caniculei, Primăria a amenajat un punct de prim-ajutor în centrul Câmpinei

Pe perioada caniculei, Primăria a amenajat un punct de prim-ajutor în centrul Câmpinei

Pe fondul avertizării meteorologice de Cod Roșu, valabilă în intervalul 29 iunie, ora 10.00 – 1 iulie, ora 10.00, care anunță temperaturi extreme și disconfort termic deosebit de accentuat, Primăria Câmpina a amenajat, în zona centrală a municipiului, un punct de prim ajutor.

citeste mai mult
1671 vizualizari 28 Jun 2026 18:53 Apel la toți cei implicați în proiectul de eficientizare energetică a Spitalului Municipal Câmpina. Nu permiteți îngroparea orașului în datorii!

Apel la toți cei implicați în proiectul de eficientizare energetică a Spitalului Municipal Câmpina. Nu permiteți îngroparea orașului în datorii!

Sunt șapte ani și patru luni de la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal Câmpina. După șapte ani și patru luni, proiectul nu este finalizat!

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV