CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Câmpina. Zone care așteaptă intervenția autorităților - calea ferată la intersecția cu Strada Plevnei

- Actualitate -

Câmpina. Zone care așteaptă intervenția autorităților - calea ferată la intersecția cu Strada Plevnei

Până la aprobarea bugetului local al municipiului Câmpina, probabil undeva după 15 martie, continuăm să vă prezentăm zone sau probleme care încă își așteaptă o rezolvare din partea autorităților.

În rândurile de față poposim la intersecția căii ferate cu Strada Plevnei. În condițiile în care podul feroviar peste DN1 și râul Prahova a fost demolat, este de domeniul evidenței că nu mai există nicio utilitate pentru calea ferată. În fața lipsei de reacție a autorităților și în așteptarea unei decizii, pe calea ferată s-au înmulțit buruienile, rugii și tot felul de altfel de boscheți. Din păcate, imaginea este dezolantă, arată ca un loc neîngrijit și trebuie făcut ceva pentru ca astfel de imagini să dispară din peisajul câmpinean. Administrația locală nu poate interveni, pentru că terenul aparține CFR-ului și ne învârtim într-un cerc vicios...
Vă reamintim că în luna august a anului trecut, în Consiliul Local Cosmin Raț a ridicat probleme continuării demersurilor pentru o asociere cu SNCFR pentru crearea de piste de biciclete, fiind susținut - spre surprinderea multora - de primarul (la acel moment) Irina Nistor, care a vorbit despre necesitatea obținerii unei hotărâri de Guvern pentru preluarea în administrare a terenurilor pe care se află acum calea ferată în Câmpina.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!


05 Feb 2025 11:32 2496 vizualizari


Comentarii






  • 05.02.2025 14:56 Cetățeanul Foarte bune aceste informații, cu străzi praf, terenuri părăsite, murdare, lipsa parcuri pt relaxare, lipsa locuri de joaca, haos în modul cum este structurat traficul, și multe altele. Toate acestea se pot rezolva cu bani de la bugetul local. Buget local, care se duce 90% pe salarii, la mulți și multe băgători de seama prin toate birourile, care nu produc nimic, pe Politia Locala, care nu produce nimic, pt buget. S-a mai solicitat, ca doamna primar, aleasa de contribuabili sa prezinte un raport public, cu ce cheltuieli sunt cu Politia Locala pe salarii, carburant, service al mașinilor, și ce venit aduce, adică nimic. Dar trebuie sa fie cineva care sa ii plimbe pe birocrați, sa le facă piața.
1430 vizualizari 10 Jan 2026 20:09 Lucrurile se complică între Câmpina și Cornu. Crește riscul de rupere a Bulevardului Carol I, din cauza alunecării de teren

Lucrurile se complică între Câmpina și Cornu. Crește riscul de rupere a Bulevardului Carol I, din cauza alunecării de teren

După cum știți, sunt ani buni de când Bulevardul Carol I este afectat de o alunecare de teren pe o lungime de 100 m și o suprafață totală de 1.100 mp, la intrarea în municipiul Câmpina dinspre comuna Cornu.

citeste mai mult
652 vizualizari 10 Jan 2026 16:41 Microbuz implicat într-un accident pe DN1, la Comarnic. Un tânăr de 18 ani a ajuns la urgențe

Microbuz implicat într-un accident pe DN1, la Comarnic. Un tânăr de 18 ani a ajuns la urgențe

În cursul zilei de sâmbătă, în jurul orei 13.00, la Comarnic, pe DN1, a avut loc un accident rutier.

citeste mai mult
500 vizualizari 10 Jan 2026 08:35 Urs la Cornu. A fost emis mesaj RO-Alert

Urs la Cornu. A fost emis mesaj RO-Alert

Sâmbătă dimineață, a fost emis un mesaj RO-Alert care semnala prezența unui urs în comuna Cornu, din apropierea municipiului Câmpina.

citeste mai mult
1803 vizualizari 09 Jan 2026 19:49 Măsuri de urgență la Câmpina, după o alunecare de teren la ieșirea spre Cornu

Măsuri de urgență la Câmpina, după o alunecare de teren la ieșirea spre Cornu

O alunecare de teren cu prăbușirea terasamentului pe sensul de intrare în Câmpina dinspre Cornu, pe Bulevardul Carol I, a dus la convocarea unei ședințe a Comitetului Local pentru Situații de Urgență de către primarul Irina Nistor.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV