CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Târgul de Turism s-a încheiat. 2.000 de vizitatori s-au oprit și la standul Câmpinei

- Actualitate -

Târgul de Turism s-a încheiat. 2.000 de vizitatori s-au oprit și la standul Câmpinei

Câmpina a participat în premieră cu stand propriu la Târgul Național de Turism. La finalul evenimentului desfășurat la Romexpo, s-a tras linie și s-a adunat: aproape 2.000 de persoane s-au oprit la standul Câmpinei pe parcursul celor patru zile în care s-a desfășurat Târgul de Turism.

Au fost două categorii de vizitatori. Unii care știau câte ceva despre Câmpina, care au mai fost aici, au vizitat orașul, au văzut muzeele, s-au plimbat prin împrejurimi, iar acum doreau să afle noutăți (printre ei s-a numărat și Mihai Constantinescu, cunoscutul solist de muzică ușoară). A doua categorie, cea a vizitatorilor care nu au trecut vreodată prin Câmpina și care doreau să știe ce le poate oferi localitatea din punct de vedere turistic. Și au aflat despre Muzeul Hasdeu și Muzeul Grigorescu, despre zonele de agrement, despre biserici, dar și despre colecția cu schițele maestrului Grigorescu, despre traseele turistice din zonă, despre obiectivele turistice din localitățile vecine. Ambele categorii de vizitatori ai standului Câmpinei aflaseră și au dorit informații suplimentare despre SanConfind, cu precădere despre Baza de Recuperare și Tratament.

Câmpina nu poate fi o destinație turistică de vacanță, suntem cu toții conștienți de acest lucru. Dar poate fi o destinație de week-end, un loc unde să te relaxezi și să respiri aer curat și... să vezi ceva - un muzeu, un parc, un lac, poate chiar și o expoziție. Câmpina poate fi și o destinație de o zi sau de câteva ore pentru cei care doresc să se oprească aici în drumul lor spre Valea Prahovei sau mai departe, iar noi trebuie să-i convingem că merită să oprească. Pe acest drum al turismului, Câmpina abia a pășit, are multe de învățat și foarte multe de făcut.


19 Feb 2017 18:38 5030 vizualizari


Comentarii






708 vizualizari 23 Mar 2026 19:56 S-au reluat lucrările la Spitalul Municipal Câmpina, la proiectul pentru care s-a obținut finanțare în urmă cu... șapte ani

S-au reluat lucrările la Spitalul Municipal Câmpina, la proiectul pentru care s-a obținut finanțare în urmă cu... șapte ani

Luna aceasta s-au împlinit șapte ani de la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal Câmpina. Se întâmpla în ultimul mandat de primar al lui Horia Tiseanu, în martie 2019. După șapte ani și numeroase probleme, investiția pare a se îndrepta spre finalizare.

citeste mai mult
923 vizualizari 23 Mar 2026 18:47 Peste 200 sancțiuni aplicate de Poliția Locală Câmpina pentru depozitarea necorespunzătoare a deșeurilor

Peste 200 sancțiuni aplicate de Poliția Locală Câmpina pentru depozitarea necorespunzătoare a deșeurilor

Poliția Locală Câmpina asigură monitorizarea permanentă, video și prin patrulări, a platformei de pe Aleea Parcului, unde se află containerele pentru deșeuri din materiale de construcții și deșeuri voluminoase.  

citeste mai mult
402 vizualizari 23 Mar 2026 18:30 „Hoinari prin munți”, noul film documentar al câmpineanului Cosmin Dumitrache

„Hoinari prin munți”, noul film documentar al câmpineanului Cosmin Dumitrache

După succesul documentarului România Sălbatică și al altor producții dedicate naturii, premiate internațional, regizorul și producătorul câmpinean Cosmin Dumitrache revine cu un nou proiect cinematografic. „Hoinari prin munți”, cel mai recent film al său, marchează o schimbare de perspectivă, fiind primul documentar observațional al regizorului, centrat pe latura umană. 

citeste mai mult
781 vizualizari 23 Mar 2026 14:08 A fost montată o plăcuță care atestă existența Pieței „Marin Constantin” în centrul Câmpinei

A fost montată o plăcuță care atestă existența Pieței „Marin Constantin” în centrul Câmpinei

În iunie anul trecut, Consliul Local Câmpina aproba „botezarea” pasajului de la ceas în Piața „Marin Constantin”, un proiect inițiat de Comisia de Cultură, condusă de Liviu Davidescu.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV