CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Poliția Prahova va continua în noul an școlar acțiuni de educație și prevenire în unitățile de învățământ

- Actualitate -

Poliția Prahova va continua în noul an școlar acțiuni de educație și prevenire în unitățile de învățământ

Recent, în cadrul unei conferințe de presă desfășurată la sediul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, printre altele au fost prezentate și măsurile luate înaintea începerii noului an școlar.

Am scris pe larg AICI despre măsurile prezentate de comisarul șef Roxana Ardeleanu, șeful Biroului Siguranță Școlară din cadrul IJP Prahova. De asemenea, au fost prezentate și acțiunile educative și de prevenție care vor fi realizate de-a lungul noului an școlar în unitățile de învățământ prahovene.
”În conformitate cu prevederile Planului Național de Combatere a Violenței Școlare, pe tot parcursul anului școlar, la nivelul județului nostru, prin Biroul Siguranța Școlară și polițiștii cu atribuții pe această linie vor desfășura activități în unitățile de învățământ în cadrul diferitelor proiecte și campanii, după cum urmează:
- Campania Națională Tăcerea e tot violență. Vocea ta e soluția! - campanie de prevenire a violenței în mediul școlar.
- Campania națională Dorințe îndeplinite la vârste potrivite - Prevenirea violenței școlare, a abuzului, neglijării, exploatării, traficului de minori și a pornografiei infantile în rândul copiilor și tinerilor, cu accent pe promovarea drepturilor și a responsabilităților acestora în funcție de vârstă, precum și pe creșterea gradului de cooperare interinstituțională a specialiștilor implicați în lupta împotriva traficului de persoane, protecția copilului și siguranța școlară.
- Proiectul județean pentru prevenirea traficului și consumului de droguri în incinta unităților de învățământ preuniversitar - Viitor fără umbre, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Prahova si DGASPC, dar și cu specialiști și ONG Teen Challenge. Campania va fi desfășurată pe parcursul întregului an școlar 2025 - 2026 ce va avea drept scop creșterea gradului de informare, conştientizarea şi sensibilizarea elevilor și a cadrelor didactice cu privire la riscurile asociate consumului și traficului de substanțe psihoactive.
- Ia atitudine, spune STOP violenței - proiect pentru dezvoltarea deprinderilor și abilităților psihoemoționale necesare amplificării climatului pozitiv în unitățile de învățământ- ciclul primar, gimnazial și liceal, în colaborare și reprezentanți ai C.J.R.A.E. Prahova - pe tot parcursul anului școlar, a declarat comisar șef Roxana Ardeleanu, șef Biroului Siguranță Școlară din cadrul IJP Prahova.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!
 


05 Sep 2025 19:17 1362 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
906 vizualizari 28 Mar 2026 15:28 Tânăr prahovean, arestat pentru pornografie infantilă și șantaj

Tânăr prahovean, arestat pentru pornografie infantilă și șantaj

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat activitatea infracțională a unui tânăr, de 18 ani, cercetat pentru pornografie infantilă și șantaj.

citeste mai mult
311 vizualizari 28 Mar 2026 10:24 O altă lucrare, o altă groapă... Câmpina, Strada Muncii

O altă lucrare, o altă groapă... Câmpina, Strada Muncii

Pe Strada Muncii din Câmpina s-a... muncit din greu și s-a realizat o intervenție a operatorului HidroPrahova.

citeste mai mult
352 vizualizari 28 Mar 2026 09:44 Reguli noi pentru șoferi privind plata amenzilor

Reguli noi pentru șoferi privind plata amenzilor

Din 27 martie au intrat în vigoare noi prevederi legale, care reglementează regimul plății amenzilor.

citeste mai mult
1095 vizualizari 27 Mar 2026 21:31 Pe Strada Mihai Eminescu nu se va mai putea parca pe trotuarul din dreptul Colegiului „Grigorescu”

Pe Strada Mihai Eminescu nu se va mai putea parca pe trotuarul din dreptul Colegiului „Grigorescu”

În condițiile în care lipsa locurilor de parcare, mai ales în zona centrală, este o problemă din ce în ce mai acută în Câmpina, mulți conducători auto alegeau să-și lase mașinile pe trotuarul de pe Strada Mihai Eminescu, în dreptul Colegiului Național „Nicolae Grigorescu”.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV