Inspectoratul pentru Situații de Urgență Prahova a anunțat că joi, 27 iunie, de la ora 10.00, pe DN1, la intrarea în comuna Bănești, la km 92+500, va avea loc un exercițiu de alarmare pentru antrenarea structurilor specifice de intervenție în cazul producerii unui accident urmat de incendiu, cu punerea în aplicare a planului roșu de intervenție.
Conform situației tactice simulate, un autocar cu 24 de turiști, care merge spre direcția Brașov, dorind să evite un microbuz, care a frânat brusc la o trecere de pietoni, a derapat intrând în coliziune cu o autocisternă, care circula pe sens opus și care era încărcată cu 22 tone de motorină. Cisterna s-a răsturnat și s-a propagat un incendiu puternic. În plus, două autoturisme aflate în spatele microbuzului, încercând să evite impactul, se acroșează rezultând încarcerarea a cinci persoane, ocupanți ai celor două autoturisme. Din autocar, 19 pasageri au fost grav răniți. Imediat după accident, un alt autoturism alimentat cu GPL a derapat și a intrat frontal într-un autoturism staționat pe acostamentul drumului. În urma acestui impact, s-a produs o explozie, urmată de un incendiu.
Acesta este scenariul exercițiului ISU care se va desfășura mâine pe DN1. Din fericire este vorba doar de un exercițiu de antrenament și nu de un fapt real, iar purtătorul de cuvânt al ISU Prahova, Raluca Vasiloae, ne-a precizat că pe durata exercițiului de alarmare nu va fi afectat traficul rutier în zonă.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.