În cursul zilei de marți, 20 august, au fost efectuate mai multe percheziții în Prahova.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, au fost puse în executare șase mandate de percheziție domiciliară, cinci în municipiul Ploiești, respectiv unul în județul Ilfov, la locuințele a doi bărbați bănuiți de comiterea infracțiunilor de uzurparea de calități oficiale, complicitate la uzurparea de calități oficiale, înșelăciune și instigare la abuz in serviciu.
În fapt, în perioada septembrie 2023 - august 2024, un tânăr de 25 de ani și-ar fi declinat calitatea de funcționar public, în mod nereal și ar fi efectuat activități specifice unei meserii, fără drept. Totodată, tânărul în cauză, în perioada 2022 - 2023, sub pretextul că este funcționar public, ar fi indus în eroare un bărbat, promițându-i acestuia că îi va obține un raport de expertiză contra 5.000 de lei. De asemenea, acesta ar fi determinat o femeie să achiziționeze două telefoane mobile în rate, promițându-i că va achita personal contravaloarea ratelor lunare pentru terminalele mobile achiziționate. Ulterior, la data de 11 august, în timp ce se afla într-o farmacie, i-ar fi solicitat unei angajate din cadrul farmaciei să-i vândă medicamente de tipul antibiotic, fără a-i prezenta o rețetă emisă de un medic sau o declarație pe proprie răspundere, conform legislației în vigoare, după ce, în prealabil și-ar fi declinat, în mod fals, calitatea de funcționar public.
Tot din verificări a reieșit faptul că bănuitul ar fi primit sprijin, într-o singură ocazie, de la un bărbat, funcționar public, pentru efectuarea de activități specifice meseriei în cauză, acesta din urmă cunoscând că tânărul nu avea această calitate.
La sediul unității de poliție au fost conduse cinci persoane în vederea audierii. În urma perchezițiilor, au fost descoperite și ridicate mai multe articole vestimentare tip uniformă, un pistol tip airsoft, nesupus autorizării, o stație emisie-recepție, precum și alte mijloace materiale de probă. În baza probatoriului administrat, față de tânărul de 25 de ani a fost luată măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat unității de parchet competente, cu propunere de luare a unei alte măsuri preventive. De asemenea, față de funcționarul public a fost luată măsura controlului judiciar pentru 60 de zile, cu interdicția de a mai exercita funcția deținută.
Suportul de specialitate a fost asigurat de Direcția Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române.
(Video - IJP Prahova)

Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au desfășurat în perioada 15-21 decembrie, o serie de acțiuni punctuale și controale intensificate, având ca obiectiv principal prevenirea accidentelor rutiere și combaterea conducerii sub influența alcoolului, în contextul intensificării traficului specific perioadei premergătoare sărbătorilor de iarnă.

Polițiștii Serviciului Rutier, în colaborare cu specialiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, precum și cu reprezentanți ai Inspectoratului General pentru Imigrări - Prahova, au desfășurat, luni, 22 decembrie, o amplă acțiune cu caracter preventiv și de control, pe principalele artere de circulație din județul Prahova.

DNA a emis un comunicat de presă privind trimiterea în judecată a lui Bogdan Nica, fost manager al Spitalului Județean Ploiești, Mihăiță Iordache, director financiar la același spital, și un om de afaceri bucureștean. Prejudiciul - 28,7 milioane lei. Șpaga se transmitea prin... cont bancar - 50.000 lei.

În cursul zilei de luni, 22 decembrie, polițiștii din Câmpina au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier pe Strada Nouă din cartierul Turnătoriei.