Cea de-a XII-a ediție a Festivalului "Serbările Toamnei" va avea loc în week-end-ul următor (21-22 septembrie), în centrul municipiului, în zona Notariatelor (intersecția Bulevardului Carol I cu Strada 1 Decembrie 1918). Deschiderea oficială a manifestării este programată pentru sâmbătă la ora 11.00, când va avea loc tradiționala paradă din zona Policlinicii Municipale, până la scenă. Vă prezentăm în continuare programul complet al evenimentului organizat de Primărie, Consiliul Local și Casa Tineretului.
Sâmbătă, 21 septembrie 2019
- ora 11.00 - deschiderea oficială - participă oficialități locale, invitați, reprezentanți ai administrațiilor publice din localitățile cu care este înfrățită Câmpina; va avea loc și o paradă a portului popular la care participă ansamblurile folclorice care vor urca pe scenă în cadrul "Horei prahovene"
- ora 11.20 - alocuțiunea primarului municipiului și salutul invitaților; premierea elevilor olimpici și a sportivilor cu rezultate deosebite (campioni și vicecampioni naționali, sportivi participanți la competiții internaționale)
“Hora prahoveană” – cea de-a XXV-a ediție
12.30 - program artistic susținut de Orchestra Populară "Flacăra Prahovei" a Filarmonicii Ploiești; soliști și ansambluri folclorice din județul Prahova
18.30 - 19.15 Angelica Balașa
19.15 - 19.45 Ansamblul Folcloric “Ghiocelul” al Casei de Cultura “Geo Bogza” Câmpina
19.45 - 20.30 Gabriel Dumitru
20.30 - 21.00 Ansamblul Folcloric al Casei Tineretului Câmpina
21.00 - 21.45 Cristina Turcu Preda
21.45 - 22.15 Ansamblul de Muzica și Dans Popular “Izvorașul” din Cahul (Republica Moldova), nu Cimișlia, așa cum eronat este trecut pe afiș
22.15 - 23.00 Gelu Voicu și Taraful
Duminică, ora 18.00, în Parcul Regele Mihai I (fostul parc de la soldat) - concert susținut de Big Band-ul Jazz Society al Filarmonicii "Paul Constantinescu" din Ploiești
Duminică, 22 septembrie 2019, scenă
- 11.00 - 17.00 - program artistic cu participarea tinerilor soliști din Câmpina, inclusiv micii artiști de la Clubul Copiilor Câmpina
- 19.00 - Lino Golden
- 19.45 - What’s Up
- 20.30 - Amna
- 21.20 - The Motans
La finalul spectacolului - foc de artificii.

Alex Velea are publicul său tânăr și foarte tânăr. Un public plin de energie, ca și artistul de pe scenă. Un public care cântă și dansează alături de Velea, care-și adoră vedeta și care se bucură maxim atunci când... Velea apare.

Oficial, primul invitat la Câmpina Summer Park Music 2026 a fost Alex Velea. Dar putem spune fără să greșim că, de fapt, cei care au deschis evenimentul au fost trupa Tempestas și solista Teodora Milu.

Provița de Sus a găzduit marți, 2 iunie 2026, inaugurarea oficială a Centrului de Zi pentru Copii și Familie Concordia, un proiect social de referință pentru județul Prahova, realizat prin reabilitarea unei clădiri și transformarea acesteia într-un spațiu modern dedicat sprijinirii copiilor și familiilor vulnerabile.

Ziua Internațională a Copilului a fost o adevărată sărbătoare în Parcul Mini Soceram din Câmpina. Este adevărat, vremea a ținut cu organizatorii - Asociația Câmpina Curată, dar mai ales cu sărbătoriții zilei - copiii.