După ceremonialul de Ziua Națională a României, desfășurat în Parcul Trandafirilor, la Câmpina a avut loc un spectacol foarte frumos, în aer liber, în Parcul Regele Mihai I.
Din Parcul Trandafirilor, toți cei prezenți au venit într-o adevărată paradă spre Parcul Regele Mihai I, având în frunte Fanfara Centrului Cultural Județean, urmată de oficialitățile locale, în primul rând fiind primarul Irina Nistor, viceprimarul Livia Lupu, administratorul public Adina Gârbăcică, dar și mai mulți consilieri locali.
Odată ajunși în Parcul Regele Mihai I, fanfara a continuat să cânte și să încânte publicul. Au urcat apoi pe mica scenă din parc grupul "Mugurași de primăvară" de la Clubul Copiilor (profesor Alice Botoacă), Ansamblul Folcloric ”Ghiocelul” (instructor Cristi Colezea), spectacolul fiind încheiat de Grupul vocal-instrumental "Celesta" de la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” (profesor Elisabeta Milea).
La final, au fost lansate spre cer baloane roșii, galbene și albastre, încheindu-se astfel manifestările dedicate Zilei Naționale.

Promoțiile din unitățile de învățământ ale Ministerului de Interne se succed rapid, astfel că vineri, 20 februarie, a venit vremea ca elevii admiși la finalul anului trecut să depună jurământul de credință față de țară.

Matineul Cultural Elstar continuă sâmbătă, 21 februarie, cu un nou eveniment de excepție – lansarea volumului „Niciun mesaj”, de Cezara Răducu.

În luna martie le puteți oferi copiilor un altfel de mărțișor. Îi puteți duce la un spectacol la care, cu siguranță, se vor distra. Iar zâmbetele lor vor fi adevărate mărțișoare pentru părinți și bunici.

Sâmbătă după-amiază, Casa Tineretului a găzduit un dublu eveniment cultural - lansarea unui volum și un spectacol de teatru.