La 26 aprilie 2020, la nivelul județului Prahova sunt monitorizate de către Direcția de Sănătate Publică 290 persoane aflate în autoizolare la domiciliu, dintre care 16 sunt în Câmpina. În carantină instituționalizată se află, în prezent, 254 de persoane. La nivelul județului Prahova sunt 59 de persoane confirmate ca fiind infectate cu noul coronavirus. De la începutul epidemiei și până în prezent, dintre prahovenii confirmați cu COVID-19, doi și-au pierdut viața, iar 33 au fost declarați vindecați și externați.
Dintre cele 290 persoane aflate în autoizolare, 19 au intrat în evidența DSP în ultimele 24 de ore, iar 38 au ieșit de sub măsura izolării voluntare. ”În vederea combaterii răspândirii noului coronavirus, dar și a descurajării faptelor de natură contravențională, înregistrate în acest context, echipaje mixte ale Ministerului Afacerilor de Interne au continuat seria de verificări atât la persoanele fizice, cât și la agenții economici. În cursul zilei de sâmbătă, 25 aprilie, au fost făcute verificări la 23 agenți economici, au fost legitimate peste 1.100 persoane și oprite în vederea verificării peste 700 autoturisme. În urma acestor controale au fost deschise cinci noi dosare penale pentru șase persoane, dintre care cinci persoane sunt cercetate pentru fals și uz de fals, iar o persoană pentru încălcarea măsurilor privind carantina. De asemenea, au fost aplicate 297 sancțiuni contravenționale în valoare totală de peste 385.000 lei, dintre care 249 pentru încălcarea restricțiilor de circulație prevăzute în Ordonanțele Militare și 48 pentru alte contravenții. De la debutul epidemiei și până în prezent, lucrătorii MAI au deschis 94 de dosare penale pentru 120 persoane și au aplicate peste 13.500 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproape 19 milioane lei", se precizează într-un comunicat remis de Prefectura Prahova.

Zilele acestea la Spitalul Municipal Câmpina este doliu. S-a stins din viață medicul Gabriela Vlad, medic de urgențe. Avea 58 ani.

Dacă în privința unităților școlare din Câmpina și celelalte localități afectate de criza apei, s-a decis mutarea deciziei în fiecare școală - fie cu programarea cursurilor online, fie cu programarea activităților din alte programe, la Școala de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr”, decizia a fost una mai dificilă.

Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, a prezentat miercuri seară concluziile verificărilor Corpului de Control realizate în cazul crizei apei din Prahova. Buzoianu a anunțat demiterea directorului de la ABA Buzău - Ialomița și demisia directorului Administrației Naționale Apele Române, Florin Ghiță, care ocupa interimar această funcție.

La nivelul Consiliului Județean Prahova a avut loc o întâlnire a președintelui Virgiliu Nanu cu reprezentanții OMV Petrom, alături de directorul Hidro Prahova, Andrei Bontic, pentru a analiza o posibilă soluție alternativă de alimentare cu apă pentru comunitățile din Câmpina, Poiana Câmpina și Breaza.