CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Ziua Poliției Române, sărbătorită la Școala de Poliție din Câmpina

- Eveniment -

Ziua Poliției Române, sărbătorită la Școala de Poliție din Câmpina

Ziua Poliției Române a fost sărbătorită astăzi la Școala de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" din Câmpina. Au fost plantați brazi, au avut loc înaintări în grad, a fost citit mesajul ministrului de Interne cu ocazia împlinirii a 195 de ani de la înființarea Poliției Române. Totul într-o atmosferă foarte degajată și plăcută, ca între prieteni.

La evenimentul de astăzi au fost prezenți oameni apropiați școlii, de aici și atmosfera destinsă: foști directori și foști profesori ai unității de învățământ și șefi ai unor direcții din cadrul Poliției Române. Invitați de onoare au fost prefectul județului Prahova - Ioana Mădălina Lupea și fostul șef al Poliției Române - Pavel Abraham. Mai întâi, în zona adiacentă platoului unde au loc ceremoniile de la Școala de Poliție, invitații au sădit câte un brad. "Ne-am gândi că ar fi frumos ca fiecare dintre dvs. să aveți aici câte un copac. Noi îi vom îngriji, dar oricând veți dori veți putea veni aici să vedeți copacul pe care l-ați plantat, să vedeți școala, să ne vedeți pe noi și elevii noștri", a afirmat directorul Școlii de Agenți de Poliție, comisar șef Vasile Tache.
Apoi s-a mers în amfiteatrul instituției, unde prefectul a citit mesajul ministrului de Interne, Carmen Dan, cu ocazia Zilei Poliției Române, iar directorul școlii a transmis mesajul inspectorului general al Poliției Române, Bogdan Despescu. A urmat prezentarea unui film despre Vasile Lascăr, reformatorul Poliției Române, fost ministru de Interne în două guverne și cel care, în anul 1903, a inițiat prima lege organică a poliției. După vizionarea materialului video, conducerea Școlii de Poliție le-a oferit invitaților câte o plachetă omagială, iar apoi mai mulți ofițeri din cadrul instituției au fost avansați în grad.

Citiți și Mascota polițistului român, prezentată în premieră la Câmpina. Un curcan...


24 Mar 2017 21:42 10982 vizualizari


Comentarii






117 vizualizari 13 May 2026 20:41 Festivalul Național de Teatru ”Eusebiu Ștefănescu”, ediția a II-a, va avea loc la Câmpina, pe 13-14 iunie

Festivalul Național de Teatru ”Eusebiu Ștefănescu”, ediția a II-a, va avea loc la Câmpina, pe 13-14 iunie

Casa de Cultură ”Geo Bogza” Câmpina a transmis un comunicat privind ediția din acest an a Festivalului Național de Teatru ”Eusebiu Ștefănescu”.

citeste mai mult
105 vizualizari 13 May 2026 17:03 Matineu Cultural Elstar - „tandem dodo”, când două voci vibrează...

Matineu Cultural Elstar - „tandem dodo”, când două voci vibrează...

„Dacă vreţi să vă îndrăgostiţi şi să rămâneţi în această stare de sublim, vă invit să vă lăsaţi purtaţi de poezia acestui tandem, acolo unde doar muzele celor doi poeţi, Maria Dobrescu şi Florin Dochia, au ajuns.
O carte şi două voci care se caută şi se completează, construind un dialog poetic autentic”, spune Maria Grădinaru despre „tandem dodo”.

citeste mai mult
170 vizualizari 12 May 2026 09:04 Seratele Culturale Elstar ajung la... grădiniță

Seratele Culturale Elstar ajung la... grădiniță

Următoarea ediție a Seratelor Culturale Elstar marchează o premieră, prin locul inedit în care au loc - sala de festivități de la Grădinița nr. 2 din Filipeștii de Pădure. Evenimentul va avea loc joi, 14 mai, de la ora 17.00.

citeste mai mult
205 vizualizari 09 May 2026 16:58 Seratele Culturale Elstar. Volumele „Valea Săpunului” și „Visul post-punk”, lansate la Câmpina

Seratele Culturale Elstar. Volumele „Valea Săpunului” și „Visul post-punk”, lansate la Câmpina

În cadrul Seratelor Culturale Elstar de la Câmpina, vineri, 8 mai, au fost lansate volumele „Visul post-punk” - de Alin Dimache și „Valea Săpunului” - de Andrei Zbîrnea.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV