După orele prânzului, un mesaj RO-ALERT atenționa câmpinenii asupra prezenței unui urs pe Bulevardul Nicolae Bălcescu.
Un cititor CâmpinaTV.ro chiar a surprins ursul care traversa destul de speriat Calea Dacia, dinspre DN1 spre cartierul Slobozia. În această zonă a Câmpinei, s-au auzit apoi sirene și multă vreme străzile au fost intens monitorizate. Apoi, cu puțin timp înaintea orei 16.00, un alt mesaj RO-ALERT atenționa populația asupra unui urs în zona În Luncă. Probabil era vorba de același urs, dar oamenii au încercat să-și ia măsuri, străzile nu foarte populate ale cartierului fiind mai degrabă pustii.

S-a încheiat concursul pentru ocuparea funcției de comandant al Poliției Municipiului Câmpina, câștigător fiind cel care a deținut și interimar această funcție, comisarul Alexandru Militaru.

Sau mai corect și mai exact poate este faptul că nu a adunat numărul de voturi necesare în condițiile în care mai mulți consilieri de la PSD și PCC au lipsit.

Consiliul Județean Prahova a anunțat obținerea finanțării europene pentru proiectul „Prahova – Destinație Turistică Inteligentă”, depus în cadrul apelului PNRR 2026 destinat investițiilor în infrastructura turistică la nivelul destinațiilor.

Primăria Câmpina vă invită duminică, 31 mai 2026, între orele 10.00-12.00, la Ziua Porților Deschise, eveniment organizat pentru al doilea an consecutiv.