Procurorii Secției de urmărie penală din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploiești au finalizat cercetările și au dispus trimiterea în judecată a primarului comunei Florești, Eugen David. Acesta este acuzat de comiterea a nu mai puțin de nouă infracțiuni de conflict de interese. Dosarul a fost trimis spre soluționare Judecătoriei Câmpina.
"În perioada 16 septembrie 2009 - 26 februarie 2014, inculpatul David Eugen Eduard, în calitate de primar al comunei Florești, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, a emis nouă dispoziții de plată prin care s-a obținut direct un folos material pentru o rudă și afinii săi, respectiv a dispus plata către aceștia a unor ajutoare de urgență, valoarea totală a sumelor plătite fiind de 32.500 lei", se menționează în comunicatul de presă remis de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești.
Eugen David se află la al treilea mandat de primar al comunei Florești și va candida din nou la alegerile din iunie 2016. În 2014 a părăsit PNL pentru UNPR, dar săptămâna trecută a revenit în rândul liberalilor.

În cursul zilei de sâmbătă, pe Strada Republicii din Breaza a avut loc un accident de circulație.

A fost un sfârșit de săptămână de coșmar pentru câmpinenii din cartierul Voila, dar și - parțial - de pe Strada Bobâlna. Au fost din nou probleme în alimentarea cu apă!

Alunecarea de teren din zona Câmpinița, care pune în pericol traficul rutier pe Bulevardul Carol I, la ieșirea din Câmpina spre Cornu, devine tot mai pronunțată.

Sâmbătă după-amiază, salvamontiștii prahoveni au fost solicitați să intervină în cazul unui accident, care a avut loc în Munții Baiului, în apropiere de Bușteni.