A fost zi de mare sărbătoare vineri, 22 noiembrie 2024, la Grădinița ”Iulia Hasdeu” din Câmpina. Motivul? S-au sărbătorit 51 ani de la înființarea instituției.
Cu acest prilej, cadrele didactice au organizat ateliere de lucru cu copiii, dar și cu părinții. S-au realizat tablouri și puzzle-uri de toamnă sau cu portretul Iuliei Hasdeu, s-au desfășurat jocuri cu părinții și copiii și multe alte activități. Ca la orice aniversare, au fost și invitați - Aura Dobre - directorul Muzeului Memorial ”B.P. Hasdeu” și Lorena Crintea - managerul Elstar Group.
Copiii au participat cu interes la toate aceste activități, s-au distrat, au cântat și au dansat.
”La mulți ani minunați, tuturor copiilor, părinților și tuturor celor implicați în actul educațional din Grădinița Iulia Hasdeu! La mulți ani, Grădiniței Iulia Hasdeu!” - este mesajul directorului acestei instituții de învățământ preșcolar, Mihaela Predea.

Ajuns la ediția a XIII-a Concursul Național „Umbrela verde”, organizat de Școala Gimnazială „Ion Câmpineanu” din Câmpina, a reunit 880 lucrări ale elevilor din 38 județe.

CREAATiV este, probabil, proiectul implementat de Spitalul de Psihiatrie Voila Câmpina care se bucură de cel mai mare succes.

La Casa Căsătoriilor de pe Bulevardul Culturii va avea loc vineri, 3 aprilie, de la ora 17.30, o nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar. Va fi prilejul lansării volumului „Brâncuși, dragostea mea”, de Claudia Motea.

Joi, 2 aprilie, de la ora 17.30, la Librăria Elstar va avea loc o întâlnire cu Adina Popescu și un dialog despre două volume cu câte opt povestiri.