UPDATE - Marți, 13 noiembrie, în jurul orei 13, Polția Română a anunțat remedierea problemei care a condus la nefncționarea sistemului informatic al cazierului. Poliția dă asigurări că de astăzi cetățenii pot obține certificatele de cazier judiciar fără întârzieri, iar persoanele care au depus luni cereri, se pot prezenta la ghișee pentru ridicarea certificatelor.
Poliția Română a anunțat că luni, 12 noiembrie 2018, Sistemul Informatic al Cazierului Judiciar Român (ROCRIS) a suferit o avarie tehnică, eliberarea certificatelor de cazier judiciar fiind îngreunată.
Poliția dă asigurări că structura de comunicații și informatică lucrează pentru remedierea acestei probleme. În același timp, structurile de cazier judiciar din teritoriu primesc în continuare cereri de la cetățeni, urmând ca documentele să fie eliberate ulterior, în termenul legal de trei zile. Este pentru a doua oară în ultimele două luni când sistemul informatic al cazierului judiciar este afectat de o avarie. Vă reamintim că o situație similară a mai avut loc și la începutul lunii octombrie.

Tribunalul Prahova a respins pe 30 decembrie contestația formulată de comisarul-șef de poliție care a fost acuzat de tentativă de viol în incinta Școlii de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" Câmpina.

Chiar dacă este o perioadă a sărbătorilor, chiar dacă peste noi vin tot felul de coduri meteorologice, totuși, ecourile documentarelor privind mersul justiției nu s-au stins și încă mai sunt oameni care privesc foarte circumspect ceea ce se întâmplă în această putere a statutului român.

Singura condiție din proiectul legislativ depus zilele trecute în Parlamentul României pare a fi obligativitatea ca blocul să fie construit înainte de 1990.

În perioada sărbătorilor de iarnă, caracterizată de un trafic rutier intens, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au intensificat activitățile de prevenire, monitorizare și control, pentru asigurarea respectării legislației rutiere și siguranței participanților la trafic.